On The Air
Subject to change
———————–
Today
———————–
Tennis
• Davis Cup, quarterfinals: Spain vs. Croatia, 10 a.m., Tennis Channel
———————–
Men’s soccer
• FIFA World Cup, group stage, at Doha, Qatar: Spain vs. Costa Rica, 11 a.m., Fox-U.P.
• FIFA World Cup, group stage, at Al Wakrah, Qatar: Canada vs. Belgium, 2 p.m., Fox-U.P.
———————–
College men’s basketball
• American University at Georgetown, 11:30 a.m., FS2
• Battle 4 Atlantis, quarterfinals, at Nassau, Bahamas: Kansas vs. North Carolina State, noon, ESPN
• Battle 4 Atlantis, quarterfinals, at Nassau, Bahamas: Wisconsin vs. Dayton, 2:30 p.m., ESPN
• Maui Invitational, teams TBD, at Maui, Hawaii: 5th place, 2:30 p.m., ESPN2; championship, 5 p.m., ESPN; 7th place, 7:30 p.m., ESPNU; 3rd place, 10 p.m., ESPN2
• Battle 4 Atlantis, quarterfinals, at Nassau, Bahamas: USC vs. Brigham Young, 5 p.m., ESPN2
• Cancun Challenge, Riviera Division, teams TBD, at Riviera Maya, Mexico: 3rd place, 6 p.m., CBS Sports; championship, 8:30 p.m., CBS Sports
• Little Rock at Indiana, 6:30 p.m., Big 10 Network
• St. Francis (N.Y.) at Miami (Fla.), 6:30 p.m., ACC Network
• Merrimack at Providence, 7 p.m., FS2
• Battle 4 Atlantis, quarterfinals, at Nassau, Bahamas: Tennessee vs. Butler, 7:30 p.m., ESPN2
• Jackson State at Michigan, 8:30 p.m., Big 10 Network
• South Carolina State at Wake Forest, 8:30 p.m., ACC Network
• Wooden Legacy, semifinals, at Anaheim, Calif.: Washington vs. Fresno State, 9:30 p.m., ESPNU
• SoCal Challenge, Surf Division championship, at San Juan Capistrano, Calif.: Minnesota vs. Nevada-Las Vegas, 10:30 p.m., CBS Sports
• Wooden Legacy, semifinals, at Anaheim, Calif.: St. Mary’s (Calif.) vs. Vanderbilt, midnight, ESPNU
• SoCal Challenge, Surf Division 3rd place, at San Juan Capistrano, Calif.: Southern Illinois vs. California Baptist, 1 a.m. Thursday, CBS Sports
———————–
College volleyball
• Wichita State at SMU, 1 p.m., ESPNU
• Tennessee at Alabama, 8 p.m., SEC Network
———————–
College hockey
• Notre Dame at Boston University, 5 p.m., ESPNU
———————–
Pro hockey
• Nashville Predators at Detroit Red Wings, 7:30 p.m., Bally Sports Detroit
• Philadelphia Flyers at Washington Capitals, 7:30 p.m., TNT
• Ottawa Senators at Vegas Golden Knights, 10 p.m., TNT
———————–
Pro basketball
• Dallas Mavericks at Boston Celtics, 7:45 p.m., ESPN
• Detroit Pistons at Utah Jazz, 9 p.m., BS Detroit Extra
• Los Angeles Clippers at Golden State Warriors, 10 p.m., ESPN
———————–
Golf
• DP World Tour: Australian PGA Championship, first round, at Brisbane, Australia, 9:30 p.m., Golf Channel
———————–
Thursday
———————–
High school football
• MHSAA 8-player state finals: Division 1, Merrill vs. Martin AND Division 2, North Central vs. Mendon, 8 p.m. & 11 p.m. (taped from Nov. 19), Bally Sports Detroit
———————–
Tennis
• Davis Cup, quarterfinals: U.S. vs. Italy, 4 a.m. & 6 a.m., Tennis Channel
———————–
Men’s soccer
• FIFA World Cup, group stage, at Al Wakrah, Qatar: Switzerland vs. Cameroon, 5 a.m., FS1
• FIFA World Cup, group stage, at Al Rayyan, Qatar: South Korea vs. Uruguay, 8 a.m., FS1
• FIFA World Cup, group stage, at Doha, Qatar: Portugal vs. Ghana, 11 a.m., Fox-U.P.
• FIFA World Cup, group stage, at Lusail, Qatar: Brazil vs. Serbia, 2 p.m., Fox-U.P.
———————–
Golf
• DP World Tour: Joburg Open, first round, at Johannesburg, South Africa, 5 a.m., Golf Channel
———————–
College men’s basketball
• Battle 4 Atlantis, semifinals, at Nassau, Bahamas: teams TBD, 11 a.m., ESPN
• ESPN Events Invitational, quarterfinals, at Kissimmee, Fla.: Florida State vs. Siena, 11 a.m., ESPN2
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: North Carolina vs. Portland, 1 p.m., ESPN
• ESPN Events Invitational, quarterfinals, at Kissimmee, Fla.: Stanford vs. Mississippi, 1:30 p.m., ESPNU
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: Duke vs. Oregon State, 3 p.m., ESPN
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: Villanova vs. Iowa State, 3:30 p.m., ESPN2
• ESPN Events Invitational, quarterfinals, at Kissimmee, Fla.: Oklahoma vs. Nebraska, 5 p.m., ESPN2
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: Florida vs. Xavier, 5:30 p.m., ESPN
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: Connecticut vs. Oregon, 8 p.m., ESPN2
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: Purdue vs. West Virginia, 10 p.m., ESPN2
• Wooden Legacy, 3rd-place game, at Anaheim, Calif.: teams TBD, 10 p.m., ESPNU
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: Michigan State vs. Alabama, 10:30 p.m., ESPN2
• Phil Knight Invitational, quarterfinals, at Portland, Ore.: Gonzaga vs. Portland State, 12:30 a.m., Friday, ESPN2
———————–
Pro football
• Buffalo Lions at Detroit Lions, 12:30 p.m., WZMQ-CBS
• New York Giants at Dallas Cowboys, 4:30 p.m., Fox-U.P.
• New England Patriots at Minnesota Vikings, 8:15 p.m., WLUC-NBC
———————–College women’s basketball
• North Carolina at Oregon, 5 p.m., ESPNU
• Michigan State at Iowa State, 7:30 p.m., ESPNU
———————–
College football
• Mississippi State at Mississippi, 7 p.m., ESPN
———————–
Friday
———————–
High school football
• Negaunee vs. Grand Rapids West Catholic, at Ford Field, Detroit, MHSAA 11-player Division 6 state championship, 4:30 p.m., Bally Sports Detroit (TV) and WKQS 101.9 FM (radio)
• Ubly vs. Ottawa Lake Whiteford, at Ford Field, Detroit, MHSAA 11-player Division 8 state championship, 10 a.m., Bally Sports Detroit
• Warren De La Salle Collegiate vs. Grand Rapids Forest Hills Central, at Ford Field, Detroit, MHSAA 11-player Division 2 state championship, 1 p.m., Bally Sports Detroit
• Goodrich vs. Grand Rapids South Christian, at Ford Field, Detroit, MHSAA 11-player Division 4 state championship, 11 p.m. (taped), Bally Sports Detroit; AND/OR 3 a.m. Saturday (taped), BS Detroit Extra
———————–
College women’s basketball
• Minnesota-Duluth at Northern Michigan University, 3 p.m., WUPT 100.3 FM
———————–
Men’s soccer
• FIFA World Cup, group stage, at Al Rayyan, Qatar: Wales vs. Iran, 5 a.m., FS1
• FIFA World Cup, group stage, at Doha, Qatar: Qatar vs. Senegal, 8 a.m., FS1
• FIFA World Cup, group stage, at Al Rayyan, Qatar: Netherlands vs. Ecuador, 11 a.m., Fox-U.P.
• FIFA World Cup, group stage, at Al Khor, Qatar: U.S. vs. England, 2 p.m., Fox-U.P.
———————–
College football
• Utah State at Boise State, noon, WZMQ-CBS
• teams TBA, noon, ESPN & ESPNU
• Arizona State at Arizona, 3 p.m., FS1
• Arkansas at Missouri, 3:30 p.m., WZMQ-CBS
• UCLA at California, 4:30 p.m., Fox-U.P.
• Wyoming at Fresno State, 10 p.m., ESPN or FS1 (tentative)
———————–
College men’s basketball
• Jackson State at Indiana, 12:30 p.m., Big 10 Network
• Phil Knight Legacy, teams TBD, at Portland, Ore.: semifinals, 3:30 p.m. & 11:30 p.m., ESPN; consolation semifinals, 6 p.m., ESPNU
• Battle 4 Atlantis, teams TBD, at Nassau, Bahamas: 7th-place game, 3:30 p.m., ESPNU; championship, 7:30 p.m., ESPN
• Nebraska at Iowa, 4 p.m., Big 10 Network
• Phil Knight Invitational, teams TBD, at Portland, Ore.: semifinals, 5:30 p.m. & 9:30 p.m., ESPN; consolation semifinals, midnight, ESPN2
———————–
Pro hockey
• Pittsburgh Penguins at Philadelphia Flyers, 5:30 p.m., TNT
• Arizona Coyotes at Detroit Red Wings, 7:30 p.m., Bally Sports Detroit
• St. Louis Blues at Tampa Bay Lightning, 8 p.m., TNT
———————–
College volleyball
• Wisconsin at Nebraska, 8 p.m., Big 10 Network
———————–
Pro basketball
• Detroit Pistons at Phoenix Suns, 9 p.m., BS Detroit Extra