A spike in good play: Inaugural All-Upper Peninsula volleyball honors handed out
2023 All-U.P. volleyball
————————
Players listed with school (and year where available)
————————
Dream Team
Laina Kariniemi, Calumet, sr.
Allie Bjorn, Calumet, jr.
Ella Schuetter, Manistique, sr.
Ema Stepien, Forest Park, sr.
Ava Fisher, Forest Park, soph.
Jaylee Dellies, Marquette, jr.
Elisa Rizzoli, Newberry, sr.
Maddy Kreider, Kingsford, jr.
Emma Jones, Manistique, sr.
Mia Hauser, Stephenson, sr.
Danika Shamion, West Iron County, sr.
————————
Divisions 1-3 First Team
Brynn Arko, Houghton, sr.
Marisa Hird, Negaunee, sr.
Brielle Kero, Hancock
Ava Maki, Marquette, jr.
Kaeda Rajala, Jeffers
Jackie Kiilunen, Calumet, jr.
Leah Goudreau, Manistique, jr.
Kailey Sundquist, Kingsford, jr.
Brooke Koskela, Hancock, jr.
Lucy Huskey, Sault Ste. Marie, sr.
————————
Division 4 First Team
Klaire Kwiatkowski, Rudyard, sr.
Bree Delich, Ironwood, jr.
Lily Kwiatkowski, Rudyard, soph.
Leah Feldhausen, Forest Park, sr.
Samantha Kedsch, Carney-Nadeau
Charlie Larson, Forest Park, sr.
Mattie Prestin, Stephenson, sr.
Alice Hancock, Superior Central, sr.
Kayla Swanson, Stephenson, sr.
Noelle Grace, Wake.-Marenisco, soph.
————————
Divisions 1-3 Second Team
Andrea Cerma, Escanaba
Ellery Nash, Kingsford, jr.
Clea Ollanketo, Houghton, sr.
Lauren Zawada, Bark River-Harris
Ashley Bell, Negaunee, sr.
Sara Johnson, Jeffers
Laney Johnson, Houghton, jr.
Caitlyn Storm, Calumet, sr.
Maddie Torola, Calumet, jr.
Alyssa Larson, Kingsford, jr.
Danielle Lund, Manistique, sr.
————————
Division 4 Second Team
Mya Hemmer, Ishpeming, soph.
Amelia Shanely, Newberry, jr.
Audrey Franz, Forest Park, jr.
Sonja Kiviniemi, Ishpeming, jr.
Abi Codere, Lake Linden-Hubbell
Bailey Corcoran, Munising, jr.
Audra Pawlak, Ironwood, jr.
Addison Schroeder, Newberry, jr.
Jillian Fraser, St. Ignace, jr.
Makenna Hendrickson, Baraga, sr.
Chloe May, Maplewood Baptist, sr.
Irelynd McGeshick, Ewen-Trout Crk., soph.
————————
Special awards
Coach of the Year: Divisions 1-3, Kate Bonacorsi, Calumet; Division 4, Jackson Miller, Stephenson
Team of the Year: Divisions 1-3, Calumet; Division 4, Forest Park
Offensive Player of the Year: Divisions 1-3, Ella Schuetter, Manistique; Divison 4, Ema Stepien, Forest Park
Defensive Player of the Year: Divisions 1-3, Maddy Kreider, Kingsford;
Division 4, Elisa Rizzoli, Newberry
Miss U.P. Volleyball: Maddy Kreider, Kingsford
————————
Source: U.P. Sportswriters
& Sportscasters Association
———————————
MARQUETTE — The inaugural All-Upper Peninsula volleyball team will hopefully be met with acclaim and not any real amount of skepticism after players and coaches were chosen at a representative meeting of the U.P. Sportswriters and Sportscasters Association at Northern Michigan University in Marquette on Wednesday.
A definite majority of those who attended the high school football meeting remained for the volleyball part afterward, with representation from just about every corner of the U.P., including eastern, central and western areas.
For this first-ever meeting, a few general guidelines were agreed upon — athletes would be picked regardless of what position they played, and also that there would be no honorable mention lists.
Still, the number of players honored was set at 50 — 10 on the Dream Team, and 20 more each in Divisions 1-3 and Division 4. There were 10 in each grouping on the First Team and 10 more on the Second Team.
And there were actually 54 selected as there were some ties on the various teams with none broken by runoff votes.
Along with their individual statistics and league honors, a team’s strength went into some of the decisions of how many to honor from certain squads.
Then some special awards were decided at the end of the meeting for both Divisions 1-3 and Division 4, including Coach of the Year, Team of the Year, Offensive Player of the Year and Defensive Player of the Year.
And it all culminated in deciding who would be the all-division Miss U.P. Volleyball.
From The Mining Journal daily coverage area that includes Marquette, Alger, Baraga, Luce and Schoolcraft counties, there were two special award winners and a total of 16 players chosen for the various All-U.P. teams.
For those special awards, Ella Schuetter of Manistique was named Offensive Player of the Year in Divisions 1-3, while Elisa Rizzoli of Newberry earned Defensive Player of the Year in Division 4.
Newberry and Forest Park squaring off against each other join Calumet as the only U.P. schools remaining in the MHSAA tournament, which holds its quarterfinals tonight at locations around the state.
While Rizzoli won her honor by acclimation, Schuetter won a four-way vote, actually gaining a majority among the four vying for the honor that also included runner-up Laina Kariniemi of Calumet, Maddy Kreider of Kingsford and Allie Bjorn of Calumet.
Schuetter was also nominated for Miss U.P. Volleyball and tied for second in a three-way vote with Kreider that was ultimately won by Ema Stepien of Forest Park.
Stepien also beat out Rizzoli rather easily for Division 4’s Offensive Player of the Year, while Kreider did win Defensive Player of the Year in Divisions 1-3.
Kreider beat out two Marquette County players for her Defensive Player honor — Jaylee Dellies of Marquette and Marisa Hird of Negaunee.
Two other area coaches were up for Coach of the Year awards, too, each missing the honor by just a few votes.
Marshall Kirby of Newberry finished second in a three-way race in Division 4 as Jackson Miller of Stephenson won and Laurie Morley of Rudyard was also in the running.
In Divisions 1-3, Amy Nixon of Manistique was runner-up to Kate Bonacorsi of Calumet for that honor as Jacqueline Kreider of Kingsford was also nominated.
The Dream Team was chosen at the start of the volleyball meeting, with a look at every nominated players and a decision to pick six or seven without a vote.
Then a number of other players were nominated for the remaining slots, with any who didn’t win being named to their divison grouping’s First Team.
Four from the area make up the 11-player team, which had a tie for 10th that wasn’t broken.
They are Schuetter, Dellies, Rizzoli and Emma Jones of Manistique.
The balance of the Dream Team included Kariniemi, Bjorn, Stepien, Maddy Kreider, Ava Fisher of Forest Park, Mia Hauser of Stephenson and Danik
Three more area players made the Divisions 1-3 First Team — Hird, Ava Maki of Marquette and Leah Goudreau of Manistique.
The D 1-3 Second Team included Ashley Bell of Negaunee and Danielle Lund of Manistique.
The Division 4 First Team had Alice Hancock of Superior Central.
And the D-4 Second Team had the biggest area representation of all, six of the 12 players — Mya Hemmer and Sonja Kiviniemi of Ishpeming, Bailey Corcoran of Munising, Amelia Shanely and Addison Schroeder of Newberry, and Makenna Hendrickson of Baraga.
Steve Brownlee can be reached at 906-228-2500, ext. 552. His email address is sbrownlee@miningjournal.net.