×

Well represented: Munising, Ishpeming, Gwinn reap bounty of girls tennis awards for All-Upper Peninsula Division 2

Gwinn's Lily Kerry returns the ball during the No. 2 singles match against Gladstone on Sept. 2 at the Braves' courts. (Escanaba Daily Press photo by Justin St. Ours)

IRON MOUNTAIN — Munising, Gwinn and Ishpeming shared multiple honors when All-Upper Peninsula Division 2 girls tennis awards were handed out earlier this week.

The awards were voted on by coaches at the MHSAA U.P. Division 2 tournament held on Oct. 1 in Iron Mountain.

The host Mountaineers, who finished third at the finals, carted off both special awards as No. 1 singles champion Claire Mongrain was named Player of the Year and coach Marcus Celello earned Coach of the Year.

With Munising finishing runner-up to West Iron County by a single point, the Mustangs had two singles and two doubles pairs earn recognition.

Singles player Logan Peters and the doubles tandem of Skylar Campbell and Maci Cornish were all named All-U.P. First Team.

Munising's Lori Mattson returns the ball during the No. 2 doubles match against Escanaba on Sept. 2 at the Eskymos' courts. (Escanaba Daily Press photo by Justin St. Ours)

And singles teammate Mackenzie Richardson and the doubles duo of Lori Mattson and Payton Cotey earned honorable mention in their respective categories, too.

The Hematites, who finished fourth at the finals but only four points out of the top spot, had two All-U.P. mentions.

Singles player Ella Luke and the doubles tandem of Ella DeMarois and Jocelynn Nyman earned All-U.P. First Team laurels.

Gwinn, the fifth-place finals finisher, actually had one more All-U.P. player than Ishpeming.

Modeltowners singles players Ashley Scott and Lily Kerry along with the doubles pairing of Mackenzie Malette and Alyssa Whitaker all earned All-U.P. First Team honors.

Munising's MacKenzie Richardson hits a return shot in the No. 2 singles match during an Aug. 27 high school girls tennis meet at Gladstone. (Escanaba Daily Press photo by Austin Hemmingson)

Here are the balance of the honorees:

SINGLES — First Team: Claire Mongrain, IM; Livea Mazurek, WIC; Zaida Lagalo, Ironwood; Kali Stanchina, Norway; Arianna Morel, IM; Kali Applin, WIC. Honorable mention: Aurora Dahl, WIC

DOUBLES — First Team: Tori Bociek-Madison Berutti, WIC; Bella Brown-Aziza Burgoon, IM; Danika Juul-Natalia Brown, IM. Honorable mention: Leliah Anderson-Lexi Holm, Ironwood; Kassandra Gyselinck-Gabby Leiker, Norway

Information compiled by Journal Sports Editor Steve Brownlee with contributions from the Iron Mountain Daily News. Brownlee’s email address is sbrownlee@ miningjournal.net.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today