Bay College announces students who are summer of 2020 associate, certificate grads
ESCANABA — Bay de Noc Community College in Escanaba has announced the names of the students who have completed all of the requirements for an associate degree or certificate during the Summer 2020 Semester:
Associate in Arts Degree
Dorset, UK: Christian Alexander
Escanaba: Curtis Aiken, Bradley Premo,
Isabella Wessel
Gladstone: Marla Han
Hermansville: Macy Whitens
Iron Mountain: Grace Hellman
Iron River: Alexis Rullcoski
Keshenam, Wisconsin: Richard Wayka
Negaunee: Luke Mattson
Pembine, Wisconsin: Summer Swick
Wells:Cassandra Krenek
Business Administration
Escanaba: Austin DeGrand, Heather Kemink, Madison Kolich
Iron Mountain: Brent Gendron
Rock: Haley Trudell
Criminal Justice
Munising: Taletha Witty
Associate in Science Degree
Iron Mountain: Eli Faymonville
Pre-Engineering
Escanaba: Robert Froelich
Pre-Professional Health
Escanaba: Cassidy Wisler
Stephenson: Trey Johnson
Associate in Applied Science Degree
Accounting
Escanaba: Kimberly Lantagne
Wilson: Brittany Kleiman
Automotive Technology
Sault Sainte Marie: Logan Bailey
Business
Cooks: Marissa Rosebush
Computer Network Systems & Security
Marquette: Shane Smith
Corrections
Rapid River: Ariel Cousineau
Early Childhood Education
Gladstone: Lisa Kowalis
Environmental Management
Bark River: Taylor Ledgerwood
General Studies
Marinette, Wisconsin: Emma Norbotten
Human Services
Escanaba: Bailey Jack
Law Enforcement
Gladstone: Louis Berry, Alex Chouinard
Mechatronics and Robotics Systems
Escanaba: Xavier Eyde
Nursing
Crystal Falls: Kasey Gendron, Hilary Roose, Amy Wheeler
Escanaba: Susan Carpiaux-Larson
Gladstone: Brooke LaBumbard
Iron Mountain: Kadee Smith, Paige Smith, Trista Steinbeck, Ashley Willman
Iron River: Michael Johnson, Jenna Nichols
Ishpeming: Bradley Nelson
Kingsford: Brooke Martens, Abigail Person
Marquette: Jane Taylor
Milford: Alyson Restum
Pembine, Wisconsin: Aleah Hanson, Stephen Schlitt
Quinnesec: Kaitlynn Erickson
Paramedic
Baraga: Ronald Hueckstaedt
Bark River: Dylan Johnson
Crystal Falls: Derek Maki
Gladstone: Shannah Porath
Rapid River: Kailey Vietzke
Water Resource Management
Bark River: Taylor Ledgerwood
Eben Junction: Cody Maki
Harrison: Ryan Clark
Marquette: Kyle Rose
Rapid River: Joseph Pilon
Sault Sainte Marie: Alexander Morehouse
Certificate
Accounting
Wilson: Brittany Kleiman
Automotive Maintenance Technician
Gladstone: Caleb Howard
Corrections Officer
Rapid River: Ariel Cousineau
Emergency Medical Technician-Basic
Escanaba: Sabrina Kane
Gladstone: Victoria Powers
Health Careers
Escanaba: Bridget Beem
Mechatronics
Kingsford: Parker Morgan
Practical Nursing
Deerton: Savannah Koronka
Escanaba: Marcy Thompson
Iron Mountain: Samantha Cross, Vita Hill
Iron River: Calantha Menghini, Ashley Trudell
Kingsford: Melanie Kurth, Chelsey Stroud
Niagara, Wisconsin: Amanda Becker
Norway: Elizabeth Davey
Welding
Channing: Tyler Roell
Cooks: Nathan Armock
Crystal Falls: Hal Hoenig, Jacob Peterson
Escanaba: Jonah Trent, Austin Walechka
Gladstone: Hunter Slagstad
Iron Mountain: Andrew Johnson
Iron River: Gabe Schmidt
Kingsford: Noah Jacko
Kinross: Dustin Lamoreaux
Marinette, Wisconsin: Emma Norbotten
Sterling: Landon White
Vulcan: Zachery Gazda