×

NHS announces student scholarship recipients

NEGAUNEE — Negaunee High School earlier this year announced the following scholarship recipients:

Maci Faith Aho: Excellence in Education: Renee Thomas Memorial Scholarship; Honor Credit Union Community Commitment Scholarship; Matthew Worthington Memorial Scholarship; Negaunee High School Student Council Valedictorian Scholarship; Negaunee Area Community Fund: Bernadette Reider Scholarship; Paul Symons Memorial Athlete Scholarship; Northern Michigan University Waldo Scholarship; Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 4; Hytinen-Ritzenhein Nursing Scholarship; National Honor Society Scholarship; Negaunee Area Community Fund: Negaunee Public Schools Citizenship Scholarship; Paul J. Meli Memorial Athletic Scholarship; Negaunee Irontown Association Community Service Scholarship; Robbie Jandron Memorial Scholarship; Negaunee Elks Most Valuable Student Scholarship

Elijah Almuchain Barchue: Negaunee High School Staff Denim Day Scholarship

Chaz Anthony Noel Bluse: Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 2

Abigail Elizabeth Boehmer: Excellence in Education: Scholarship in Memory of Saima Kuivila; Negaunee Area Community Fund-Saima Kuivila Salutatorian Scholarship; Earl R. Borlace & Aileen Hill-Borlace Memorial Scholarship; Negaunee Area Community Fund-Negaunee Public Schools Citizenship Scholarship; Negaunee Elks Most Valuable Student Scholarship; Dillon Francis Menard Legacy Fund; University of Minnesota Duluth UMD Scholarship

Jessica Lynn Bowman: Negaunee City Fire Department Scholarship

Trecia Marie Brady: Negaunee Area Community Fund: Rudy & Darley Kemppainen Scholarship

William James Carlson: Dr. John B. Anderton Memorial Scholarship; Negaunee Area Community Fund: George Collins Memorial Scholarship; Negaunee Area Community Fund-Dr. James Lehto Scholarship; Miner Moving Forward Scholarship; Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 2; North Jackson Company Scholarship; Negaunee Area Community Fund: Negaunee Environmental Studies Scholarship; United Steelworkers Local 4950 Scholarship

Molly Katherine Coonen: Excellence in Education: Robert & Rena Koskey Scholarship

Jordan Douglas Cox: Larry Peterson #47 Scholarship

Payton Emerson Drew: Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 1

Kaleigh Madison Duncan: Peer Coach Scholarship

Keegan Michael Erva: Michigan Technological University Alumni Legacy Award; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Silver Level; Neely Family Scholarship

Kyra Ann Gibson: Negaunee Area Community Fund: Dr. E. William & Dorothy A. Sivula Scholarship

Miah Elizabeth Giotto: Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 1

Daniel John Gooseberry: Negaunee Area Community Fund: St. Paul’s School Commemorative Scholarship; Ray Sischo Memorial Scholarship

Shelby Rae Gorman: Home Builders Association of the U.P. Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Copper Level

Adrianna Marie Gustafson: Goofus Memorial Scholarship; The Tobin Family Women’s Leadership Award

Dallas Preston Hall: Michigan Technological University Presidential Scholarship – Copper Level

Elizabeth Mae Hewitt: Negaunee Area Community Fund: Elliot Family Memorial Scholarship; Lynn A. Norrell Scholarship

Tyler Louis Hintsala: Negaunee Booster Club Scholarship; John Argall Memorial Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Silver Level; National Honor Society Scholarship; Negaunee Elks Youth Music Scholarship

Luke William Hubbard Jr.: Randy Kivisto Memorial Scholarship

Julia Marie Johnson: Barbara Lehtonen Family Scholarship; Frank Matthews Memorial Scholarship; Vietnam Veterans of American Chapter 380 Scholarship Award

Elijah William Kaiser: Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 1

MacKenzie Amanda Karki: Just Believe Scholarship: In Memory of Jodi Ball; Negaunee High School Alumni Association Scholarship; Norman “Boosta” Stanaway NIT Scholarship

Thomas Klay Kinjorski: Michigan Technological University Presidential Scholarship – Gold Level; Negaunee Lion’s Club “We Serve” Award; The Dominic and Alice Ghiardi Scholarship

Mykenna Rose Kontio: Range Bank Scholarship; The Dominic and Alice Ghiardi Scholarship; Grand Valley State University Laker Scholarship

Theo Ralph Kumpula: Excellence in Education: Sydney W. Northey Memorial Scholarship; Negaunee Booster Club Scholarship; Marquette Builders Exchange Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Platinum Level; Michigan Technological University Football Scholarship; Dick Koski – Male Scholar Athlete Scholarship; North Jackson Company Scholarship; Earl R. Borlace & Aileen Hill-Borlace Memorial Scholarship; Negaunee Elks Most Valuable Student Scholarship

Malia Faith Lamont Lacar: Annmarie Hytinen Memorial Scholarship; Ardes & George Williamson Memorial Scholarship; Bell Auxiliary Scholarship; University of Michigan Axel Marin Scholarship; University of Michigan HAIL Scholarship

Jacob Edward Larson: Fred and Joyce Benzie Memorial Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Silver Level; Negaunee Area Community Fund: John Basolo NIT Service Scholarship

Collin James Little: Michigan Technological University Presidential Scholarship – Silver Level

Jordon Thomas Mason: River Valley Employee Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Gold Level; TruNorth Federal Credit Union Scholarship; McNabb Family Scholarship

Mason Brady Mitchell: Gordon Moyle Memorial Scholarship

Mackenzie Eleanor Motta: Goofus Memorial Scholarship; Ishpeming Negaunee Pioneer Kiwanis Scholarship

Breanna Nichole Neldon: Michigan Elks Gold Key Scholarship; Ishpeming Rotary Scholarship

Abigail Irene Nelson: Pentinmaki Family Creativity Scholarship; Negaunee Booster Club Scholarship; John Argall Memorial Scholarship; Dick Koski – Female Scholar Athlete Scholarship; Negaunee Education Association Scholarship; Negaunee Irontown Association Community Service Scholarship; University of Minnesota Duluth Henrikson-Typpo Scholarship; University of Minnesota Duluth UMD Scholarship

Carmen Noelle Ollila: Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 1; Negaunee Lion’s Club “We Serve” Award; Rachael Beacco Memorial Scholarship; Teal Lake Masonic Lodge Scholarship

Cassidy Michelle Orr: City of Negaunee/WPPI Scholarship; Barbara Lehtonen Family Scholarship; Negaunee Lion’s Club “We Serve” Award; Keith Wangberg Class of 1948 Scholarship; Ferris State University Dean’s Scholarship; Ishpeming Rotary Scholarship; American Legion Auxiliary Past President’s Parley Medical Career Scholarship; Ember’s Credit Union Scholarship

Curtis William Pepin: AJ Karvonen Memorial Scholarship

Olivia Paige Piziali: Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 3; Negaunee Area Community Fund: St. Paul’s School Commemorative Scholarship; Hilma Pynnonen Van Eerden Scholarship

Katherine Marguerite Popko: Mary Trolla Scholarship Fund; Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 1; Negaunee Area Community Fund: Sydney W. Northey Scholarship; Negaunee High School Band Backers Scholarship

Collin Hewitt Remilong: Upper Peninsula Mechanical Industry Fund (MIF)/United Association Educational Fund; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Silver Level; Negaunee Area Community Fund: Raymond Pajula Scholarship; Negaunee Elks Most Vaulable Student Scholarship

Sierra Sadie Rosten: Russo Brothers Scholarship (In memory of: Carmello Russo Jr., Francis Russo, Anthony Russo and Charles Russo); PEO Chapter EJ Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Gold Level; TruNorth Federal Credit Union Scholarship

Peter Robert Ruokola: Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 1

Ander Joseph Sorensen: Negaunee Booster Club Scholarship; Negaunee Area Community Fund: St. Paul’s School Commemorative Scholarship; Neely Family Scholarship; Ferris State University Woodbridge N. Ferris Crimson Scholarship; Negaunee Elks Most Valuable Student Scholarship; Paisano Club Scholarship

Destiny Faith Stanaway: Margaret K. Bartle Memorial Scholarship; Negaunee Area Community Fund: Betty Holman Memorial Scholarship; Arizona State University RaiseMe Scholarship

Natasha Corrine Symons: Negaunee Area Community Fund: Dr. James Lehto Scholarship; Paul Symons Memorial Athlete Scholarship

Kelsey Jean Szymanski: Werner Peterson Memorial Scholarship

Grace Madison Ulvila: Annmarie Hytinen Memorial Scholarship; Barbara Lehtonen Family Scholarship; Negaunee Area Community Fund: Dr. James Lehto Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Gold Level; Excellence in Writing Scholarship in Honor and Memory of past NHS English Teachers (Betty Zesiger, Berlyne Miller, and Brian Peterson); Negaunee Area Community Fund: Saima Kuivila Education Scholarship; Thomas F. Pellow Scholarship; Nancy J. Skewis Memorial Scholarship

Katlyn Marie Varty: Miner Moving Forward Scholarship; Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship Level 4; Negaunee Area Community Fund: Waino & Joanne Liuha Scholarship

Hannah Rose Voskuhl: Excellence in Education: UP Health System – Bell Medical Staff Scholarship; Robert and Mary (Romback) Prudom Memorial Scholarship; Philip & Bertha Levine Scholarship/In Memory of Nancy Sorenson; Negaunee Irontown Association Community Service Scholarship; Grand Valley State University Award for Excellence; Negaunee Elks Most Valuable Student Scholarship

Jaden Mikel West: Negaunee High School Staff Denim Day Scholarship; Grand Valley State University Laker Scholarship

Ethan Scott Wright: Terry Talo/Mike Trewhella Scholarship; Michigan Technological University Presidential Scholarship – Platinum Level

Shelby Ann Yesney: Excellence in Education: TruNorth Federal Credit Union Scholarship; Cindy Johnson Memorial Scholarship; Negaunee Township Fire Department Scholarship; Negaunee Booster Club Scholarship; Robert and Mary (Romback) Prudom Memorial Scholarship; Peer Coach Scholarship; Negaunee Area Community Fund: St. Paul’s School Commemorative Scholarship; American Legion Auxiliary Memorial Scholarship

Rebecca Mae Yunk: Negaunee Area Community Fund: Independent Order of Odd Fellows Scholarship