Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

4/12/13 Scorecard

April 12, 2013
The Mining Journal

On the Air

Today

Subject to change

Pro basketball

Charlotte Bobcats at Detroit Pistons, 7:30 p.m., FS Detroit

Pro hockey

Detroit Red Wings at Chicago Black Hawks, 8:30 p.m., FS Detroit-Plus

Pro baseball

Detroit Tigers at Oakland Athletics, 10 p.m., FS Detroit

Sports look

Subject to change

Today

Negaunee Invitational Basketball Tournament

Class C: Sager Inc./Tino's (Marquette) vs. Juice Promotions (Carney), 4 p.m.; Class B: Stonehouse (Ishpeming) vs. Car Ram Rod (Houghton), 5:15 p.m.; U.P. Insurance (Negaunee) vs. Raw Dogs (Gwinn), 6:30 p.m.; Juice Promotions (Carney) vs. U.P. Propane (Negaunee), 7:45 p.m.; Milwaukee Spartans (Milwaukee) vs. McNeil Oilers (Crystal Falls), 9 p.m.; Class C: Thrivent Financial (Ishpeming) vs. Stonehouse (Ishpeming), 10 p.m.

Youth soccer

Superior Dome Soccer Tournament (U-13 through U-18 boys)

Saturday

Negaunee Invitational Basketball Tournament

Class B: consolation bracket games, teams TBD, 8 and 9:15 a.m.; Detroit Express (Macomb) vs. team TBD, 10:30 a.m.; Wilson Trucking & Excavating (Prescott) vs. team TBD, 11:45 a.m.; Class C: IQ Designs (Manistique) vs. team TBD, 1 p.m.; U.P. Insurance (Negaunee) vs. Nylund Fisheries (Menominee), 2:15 p.m.; Class B: consolation bracket games, teams TBD, 3:30 and 4:45 p.m.; Class C: Shirt Tails (Iron Mountain) vs. team TBD, 6 p.m.; Class B: winner's bracket games, teams TBD, 7:15 and 8:30 p.m.; Class C: The Downtowner (Houghton) vs. U.P.'s Elite (Green Bay), 9:30 p.m.

Youth soccer

Superior Dome Soccer Tournament (U-13 through U-18 boys)

NMU activities

Women's volleyball: 11 a. m., Michigan Tech vs. Lake Superior State and Northern Michigan vs. NMU alumni; 1:15 p.m., MTU vs. NMU alumni and LSSU vs. NMU; 2:30 p.m., LSSU vs. NMU alumni and MTU vs. NMU - all at Vandament Arena in Marquette

Prep track

Michigan Tech Indoor Invite

Girls

60 hurdles - Lori Wardynski (ONT), 10.09

1,600 - Lindsey Rudden (MAR), 5:31

400 - Shayla Huebner (MAR), 1:04.3

60 - Lori Wardynski (ONT), 8.28

800 relay - Marquette (1:59.5)

800 - Shayla Huebner (MAR), 2:35.1

200 - Liz Slagle (MAR), 29.44

1,600 relay - Marquette, 4:33.9

High Jump - Hunter Viitala (MAR), 4-10

Pole Vault - Sarah Audette (LL-H), 8-0

Shot Put - Kirsten Iwanski (MAR), 32-3

Boys

60 hurdles - Paul Torola (CAL), 9.19

1,600 - Cole Riebolt (MAR), 4:52.1

400 - R. Schrieber (CAL), 56.5

60 - Thomas Schmidt (HOU), 7.12

800 relay - Houghton, 1:44.1

800 - Andrew Banitt (MAR), 2:13.2

200 - Brett Place (MAR), 25.12

1,600 relay - Marquette, 3:55

High Jump - T. Roland (CAL), 5-6

Pole Vault - James Marietta (LL-H), 10-6

Shot Put - N. Perreault (CAL), 40-9.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web