Academic standouts: GLIAC honors Northern Michigan University, former area high school student-athletes for work in classroom

Northern Michigan University senior Michelle Juergen leaps in the long jump during the Northern Challenge meet held in the Superior Dome in Marquette on Jan. 19. (Photo courtesy Cory Genovese/NMU Athletics)

MARQUETTE — Forty-one swimmers from the swimming and diving teams at Northern Michigan University were named to All-Academic and All-Academic Excellence teams for the winter semester in the GLIAC recently.

In all, 73 Wildcats earned honors, exceeding the previous school year’s count of 69 for the winter semester at NMU.

Women’s swimming and diving led the way with 22 honorees, while their men’s counterparts were next with 19. Women’s indoor track and field included 17 honorees, while women’s basketball had eight and men’s basketball seven.

Among all the schools in the GLIAC, 576 student-athletes earned these honors. To be eligible, a student had to be on the active roster for their sport at the end of the season and had to be in at least their second year at their institution.

All-Academic Excellence included students with grade-point averages of at least 3.50 and All-Academic had a minimum 3.00 GPA.

Northern Michigan University's Jamie Kimble competes during the women's three-meter diving competition against Wisconsin-Green Bay on Jan. 12 at NMU's PEIF pool. (Photo courtesy of Shannon Stieg)

NMU had 42 student-athletes named to the All-Academic Excellence list, with 13 in women’s track, nine for both men’s and women’s swimming, seven for women’s basketball and four for men’s basketball.

Eight former high school athletes from the area were honored in the two categories, including five who attend NMU — Amber Huebner in women’s basketball, Shayla Manitowabi-Huebner in women’s track, Nathan Rotundo in men’s swimming and Katrina Elzinga in women’s swimming, all for All-Academic Excellence. Izabelle Peterson in women’s track earned All-Academic laurels. All five are Marquette Senior High School graduates.

At other GLIAC schools, All-Academic Excellence was earned by Ferris State junior biology major Katie Etelamaki in women’s track and Michigan Tech sophomore environmental engineering major Trent Bell in men’s basketball. Etelamaki is a Westwood graduate and Bell is a Negaunee grad.

All-Academic honors went to Northwood junior marketing major Hunter Viitala in women’s basketball. Viitala is an MSHS graduate.

The GLIAC news release on these honors can be accessed online at https://www.gliac.org/general_news/2018-19/2018-19_Winter_Awards/2019_Winter_Academic_Teams.

Northern Michigan University's Lars Lindberg swims the men's 200-yard backstroke during a meet against Wisconsin-Green Bay on Jan. 12, at NMU's PEIF pool. (Photo courtesy of Shannon Stieg)

Here are the NMU honorees, listed by team with year in school, major and hometown:

——————

ALL-ACADEMIC EXCELLENCE

Men’s basketball — Myles Howard, jr., computer science, Chicago; Marcus Krachinski, redshirt fresh., insurance, Perronville; Troy Summers, redshirt fresh., finance and risk management, Grayling; Carson Wonders, redshirt fresh., biology, Iron Mountain

Women’s basketball — Sydney Dillinger, sr., psychology-behavior analysis, Houghton; Taylor Hodell, sr., biology, Wausau, Wis.; Amber Huebner, soph., general studies, Marquette; Elizabeth Lutz, soph., management, Marshall, Wis.; Jessica Schultz, jr., fisheries and wildlife management, Mineral Point, Wis.; Chloe Tompkins, sr., public relations, Dousman, Wis.; Darby Youngstrom, sr., elementary education, Cook, Minn.

Northern Michigan University's David Miranda swims the men's 100-yard butterfly in a meet against Wisconsin-Green Bay on Jan. 12 at NMU's PEIF pool. (Photo courtesy of Shannon Stieg)

Women’s track and field — Lauren Alarie, soph., physical education-secondary education, Highland; Nina Augsten, soph., sport science, Koenigsbronn, Germany; Megan Bauer, jr., forensic biochemistry, Anchorage, Alaska; Lynsey Collins, jr., speech, language and hearing science; Escanaba; Dunja Drobac, soph., sport science, Novi Sad, Serbia; Paige Du Bois, jr., psychology, Green Bay, Wis.; Paige Dutcher, sr., finance and risk management, Williamston; Michelle Juergen, sr., sport science, Gau-Odernheim, Germany; Hannah Lonergan, sr., psychology, Novi; Elise Longley, soph., economics, Bloomington, Minn.; Shayla Manitowabi-Huebner, sr., sport science, Marquette; Katelyn Smith, jr., speech, language and hearing science, Gaylord; Hanna Torvi, jr., pre-nursing, St. Paul, Minn.

Men’s swimming and diving — Michael Biclawski, jr., elementary education, Canton, Ohio; Lajos Budai, jr., information systems, Kecskemet, Hungary; Kyle Flickinger, sr., biochemistry, Brimley; Matthew LeClaire, redshirt fresh., fisheries and wildlife management, Gladstone; David Miranda, sr., computer science, Vinaros, Spain; Curran Moffitt, jr., accounting-information systems, Rochester Hills; Jonas Reinhold, soph., mechanical engineering technology, Niehagen, Germany; Nathan Rotundo, sr., biochemistry, Marquette; Janne Roovers, sr., psychology, Khobar, Saudi Arabia

Women’s swimming and diving — Emily Bell, sr., psychology, London, England; Cassandra Clark, soph., outdoor recreation leadership and management, Newport News, Va.; Katrina Elzinga, soph., biochemistry, Marquette; Jamie Kimble, jr., math-secondary education, Prior Lake, Minn.; Angela Probstfeld, sr., nursing, White Lake; Katharina Springhetti, soph., sport science, Tramin, Italy; Dana Stroven, sr., business, Howell; Taylor Susa, sr., psychological science, Buffalo, Minn.; Margaret Vaitkus, soph., fisheries and wildlife management, Munster, Ind.

—————

ALL-ACADEMIC

Men’s basketball — Alec Fruin, soph., marketing, Beloit, Wis.; Isaiah Johnson, sr., accounting, Whitefish Bay, Wis.; Kenton Mack, jr., biology, Algonquin, Ill.

Women’s basketball — Baleigh Delorit, jr., sport science, Algoma, Wis.

Women’s track and field — Abby Fifarek, sr., marketing, Buckley; Jenna Long, sr., environmental studies and sustainability, Suamico, Wis.; Megan Martin, soph., elementary education, Hillsdale; Izabelle Peterson, soph., biology, Marquette

Men’s swimming and diving — Renars Bundzis, sr., marketing, Riga, Latvia; Grantas Dapkus, sr., computer science, Kaunas, Lithuania; Luke Delaney, soph., multimedia production, Middleton, Wis.; Esteban Gutierrez, sr., sport science, Chihuahua, Mexico; Jacob Hall, soph., electrical engineering technology, Kenai, Alaska; Arnoldo Herrera, sr., electrical engineering technology, Heredia, Costa Rica; Maks Kapustin, jr., finance and risk management, Minneapolis; Ryan Leonard, sr., physical education and coaching, South Wales, Australia; Benjamin Lindberg, sr., physical education-secondary education, Skelleftea, Sweden; Hugo Wiman, soph., management, Gemla, Sweden

Women’s swimming and diving — Becca Arakelian, sr., hospitality and tourism management, Livonia; Carolina Artacho, sr., economics, Sao Paulo, Brazil; Erin Brino, jr., biology, Woodbury, Minn.; Samantha Dickie, sr., art and design, Canton; Sara Foucault, sr., sport science, Whitewater, Wis.; Rachel Helm, jr., English writing, Newcastle, England; Madelyn Irelan, jr., forensic biochemistry, Owosso; Regan Kilburn, sr. sport science, Muscatine, Iowa; Mackenzie Mental, sr., community health education, Missoula, Mont.; Stefanie Rasmussen, soph., finance and risk management, Melrose, Minn.; Savanna Saunders, sr., English, Manchester, England; Lena Soulas, soph., art and design, London, England; Gabriella Spajic, soph., finance and risk management, Sydney, Australia

Information compiled by Journal Sports Editor Steve Brownlee. His email address is sbrownlee@miningjournal.net.