Academically inclined Wildcats

41 student-athletes at NMU earn spring GLIAC honors

McKendree’s Emily Nelson passes the ball with NMU's Leiss Luyckx, center, Brianna Bangle on defense on Sunday, April 29, 2018 at the Superior Dome in Marquette. (Journal photo by Corey Kelly)

MARQUETTE — The GLIAC honored 41 Northern Michigan University student-athletes on its spring All-Academic and All-Academic Excellence teams.

That was an increase of 37 percent from the previous year, when 30 were honored in the spring.

Women’s track and field led NMU teams with 21 total honorees, while women’s lacrosse had nine, men’s golf six and women’s golf five.

To be eligible, a student-athlete had to be on the active roster at the end of the season and could not be a freshman or a first-year transfer. All-Academic Excellence denotes students with cumulative grade-point averages of 3.50 and above and All-Academic is for those with GPAs from 3.00 to 3.49.

NMU had 26 athletes named to the All-Academic Excellence teams — 17 in women’s track and field, six in lacrosse, two in women’s golf and one in men’s golf.

There were 814 student-athletes recognized for the spring at all GLIAC schools.

Those included four area students attending other conference schools. One made it to an All-Academic Excellence team — Ashley Veale, who is a Negaunee High School graduate on the Michigan Tech women’s outdoor track team. She is a senior majoring in medical laboratory science.

The other three are All-Academic honorees — Katie Etelamaki, a Westwood grad on the Ferris State women’s outdoor track team and a sophomore majoring in biology; Tyler Jandron, a Negaunee grad on Northwood baseball team and a senior majoring in management; and Jason Bell, a Negaunee grad on the MTU men’s outdoor track team and a junior majoring in mechanical engineering.

The full GLIAC release is available online at http://gliac.org/general/2017-18/releases/Spring_Academic_Teams_2018.

These are the NMU honorees, with their year in school, major and hometown:

ALL-ACADEMIC EXCELLENCE

Men’s Golf —

Austin Elsner, sr., management and health fitness, New London, Wis.

Women’s golf —

Karissa Guthrie, jr., biology, Pierre, S.D.; Avery Rochester, sr., athletic training, Marquette

Lacrosse —

Tori Aidif, jr., nursing, Grandville; Angelica Bogden; soph., pre-nursing, Clarkston; Danielle Grzeskowiak, sr., mathematics, Brighton; Leiss Luyckx, soph., computer science, Troy; Meg Palacio, jr., biochemistry, Cumberland, R.I.; Nicole Smith, soph., biology, Green Bay, Wis.

Track and field —

Meagan Bauer, soph., bioforensic chemistry, Anchorage, Alaska; Kieren Becker, sr., communications studies, Fowler; Kameron Burmeister, sr., nursing, Menominee; Abby Christmas, soph., biology, Montague; Lynsey Collins, jr., speech, language and hearing sciences, Escanaba; Abby Cook, sr., public relations, DeWitt; Paige Dutcher, jr., finance and risk management, Williamston; Vivian Hett, sr., sport science, Burnsville, Minn.; Michelle Juergen, jr., sport science, Gau-Odernheim, Germany; Hannah Lonergan, jr., psychology, Novi; Shayla Huebner, jr., sport science, Marquette; Ine Mylle, sr., sports science, Zonnebeke, Belgium; Kalina Pfannenstiel, jr., art and design, Traverse City; Alexis Smith, soph., integrated science-secondary education, Gaylord; Katelyn Smith, soph., speech, language and hearing sciences, Gaylord; Hanna Torvi, soph., pre-nursing, St. Paul, Minn.; Maddy Walters, jr., mathematics-secondary education, Madison, Wis.

ALL-ACADEMIC

Men’s golf —

Owen Beyer, jr., finance and risk management, DeWitt; Chris Black, soph., management, Lisburn, Northern Ireland; Martin Eliasson, jr., finance and risk management, Norrkoping, Sweden; Kurtis Fontinha, soph., accounting, Penicton, British Columbia; Logan Haight, jr., finance and risk management, Ostego

Women’s golf —

Baylee Dunmire, jr., environmental studies and sustainability, Palmdale, Calif.; Sydney Higgins, soph., undeclared, Marquette; Alyce Krumm, jr., communications studies, Plymouth

Lacrosse —

Jordan Hanner, soph., pre-physical therapy, South Lyon; Cassandra Marshall, jr., biology, Appleton, Wis.; Graison Ringlever, soph., psychology-graduation prep., Mattawan

Track and field —

Abby Fifarek, jr., marketing, Buckley; Jenna Long, jr., biology, Suamico, Wis.; Megan Martin, soph., elementary education, Hillsdale; Kelly Pietrzak, sr., sport science, Bay City

Information compiled by Journal Sports Editor Steve Brownlee. His email address is sbrownlee@miningjournal.net.