Academic excellence: 73 Wildcats’ student-athletes earn GLIAC fall honors

Northern Michigan University’s Lindsey Tuggle dribbles the ball up the sideline against Michigan Tech on Sept. 17 at NMU. She was among 16 women's soccer players who earned All-Academic Excellence honors from the GLIAC. (Journal file photo)

MARQUETTE — More than six dozen Northern Michigan University student-athletes were named to the GLIAC 2016 Fall All-Academic and All-Academic Excellence teams.

The 73 honorees include 18 from cross country, 21 football player, one from men’s soccer, 22 from women’s soccer and 11 from volleyball.

The All-Academic team is reserved for students in at least their second year at their school with a 3.00 to 3.49 cumulative grade-point average, while All-Academic Excellence has identical standards for those with a 3.50 GPA and higher.

NMU had 46 on the All-Academic Excellence team, including 16 each from women’s soccer and cross country.

The league honored 1,201 student-athletes in all.

Northern Michigan University's Hannah Lonergan, left, and Abby Fifarek, center, near the finish line in the U.P. Finals cross country meet outside the Superior Dome in Marquette during September 2015. Both student-athletes earned All-Academic Excellence awards from the GLIAC as 16 members of their team were bestowed with the honor. (Journal file photo)

Here are the NMU honorees, listed with year in school, major, hometown and high school (only if different than hometown):

————————

ALL-ACADEMIC EXCELLENCE

————————

Cross country — Kieren Becker, jr., communication studies, Fowler; Sarah Bezdicek, soph., sports science, Osseo, Minnesota; Kristen Bourne, jr., sports science, Lake Elmo, Minnesota, Mounds Park Academy; Caroline Brisbois, jr., biology, Falcon Heights, Minnesota, Roseville; Jaylee Brown, sr., management of health and fitness, Onekama; Kameron Burmeister, jr., nursing, Menominee; Abby Fifarek, soph., hospitality and tourism management, Buckley, Grand Traverse Academy; Shannon Flynn, sr., athletic training, Canton, Salem; Vivian Hett, jr., sports science, Burnsville, Minnesota; Shayla Huebner, soph., general studies, Marquette; Hannah Lonergan, soph., general psychology, Novi; Sophie McDonald, soph., neuroscience-cell and molecular, Park City, Utah; Kalina Pfannenstiel, soph., art and design, Traverse City, Central; Sophie Schimpl, sr., public relations, Zwettl, Austria, Borg Linz; Nicole Schneider, soph., management, Plymouth, Minnesota, Wayzata; Maddy Walters, soph., mathematics-secondary education, Madison, Wisconsin, La Follette.

——————

Football — Jake Abramowicz, redshirt fr., biology, Frankfort, Illinois, Lincoln Way North; Josh Alanskas, soph., sports science, Chesterfield, L’Anse Creuse North; Christian Baltes, redshirt fr., neuroscience-cell and molecular, Verona, Wisconsin; Brad Gustafson, soph., physical education-coaching, Felch, North Dickinson; Andrew Kroll, redshirt fr., accounting-corporate finance, Riverview; Vince Propson, soph., physical education-secondary education; Chilton, Wisconsin; Aaron Rochow, soph., political science, Richland, Gull Lake.

——————

Women’s soccer — Tabitha Boze, jr., Spanish, Richland, Gull Lake; Aimee Colla, soph., speech, language and hearing science, Muskego, Wisconsin; Abby Cook, jr., public relations, DeWitt; Kelsa Dykehouse, soph., art and design-secondary education, Cheboygan; Paula Hafner, sr., international studies, Malmo, Sweden, Malmo Borgarskola; Madison Hamilla, jr., speech, language and hearing science, Gaylord; Rachel LaManna, sr., earth science, Stevensville, Lakeshore; Madi Larsen, soph., outdoor recreation-management, Green Bay, Wisconsin, Notre Dame Academy; Allyssa Milam, jr., biology, Williamston; Raven Mitchell, soph., earth science, Davison; Alaina Perry, soph., psychology-graduate prep, Haslett; Sophia Sachs, soph., forensic biochemistry, Green Bay, Wisconsin, Preble; Lindsey Tuggle, jr., marketing, Williamston; Carmen Villarruel, sr., nursing, De Pere, Wisconsin; Anna Worman, soph., biology, Racine, Wisconsin, St. Catherine’s; Natalie Yeck, sr., neuroscience-cell and molecular, Muskegon, Reeths-Puffer.

——————-

Volleyball — Bridget Bussell, sr., elementary education, Traverse City, St. Francis; Megan Crane, sr., sports science, Beach Park, Illinois, Zion-Benton; Jami Hogeboom, jr., public relations, Grand Haven; Maggie Liebeck, soph., sports science, Luxemburg, Wisconsin, Luxemburg-Casco; Autumn Monsma, soph., hospitality and tourism management, Grand Haven; Meghan Supple, sr., speech, language and hearing science, Hartland, Wisconsin, Arrowhead; Madison Whitehead, jr., biology-physiology, Altoona, Wisconsin.

——————–

ALL-ACADEMIC TEAM

——————-

Cross country — Caroline Arlasky, soph., biology, Glen Ellyn, Illinois, Glenbard South; Clara Churchill, jr., biology, Gwinn, Negaunee.

——————

Football — Zyggy Arledge, soph., physics, Hoover, Alabama; Matt Boonstra, sr., construction management, Rockford; Anthony Herbert, redshirt fr., construction management, Lapeer; Terrell Johnson, soph., electrical engineering tech, Maywood, Illinois, Montini Catholic; Jake Mayon, soph., political science, Plainfield, Illinois, East; Austin McCarthy, soph., sports science, Mosinee, Wisconsin; Thompson McWatters, redshirt fr., criminal justice, Grand Haven; Tyler O’Connor, jr., criminal justice, Appleton, Wisconsin, East-Concordia; Pat Ryan, jr., finance and risk management, Linden; Jeremy Statz, redshirt fr., mechanical engineering tech, Wisconsin Rapids, Wisconsin, Lincoln; Nick Turner, redshirt fr., computer science, Sterling Heights, Adlai E. Stevenson; Cole Van Enkenvort, redshirt fr., business undeclared, Green Bay, Wisconsin, Bay Port; Collin Watters, redshirt fr., criminal justice, Gaylord; Paris Woods, sr., management of health and fitness, Brooklyn Park, Minnesota, Champlin Park-M State.

——————

Men’s soccer — Kevin Hoof, soph., neuroscience-behavioral and cognitive, Grove, Minnesota, Maple Grove-Olivet Nazarene.

——————

Women’s soccer — Gabriella Garza, sr., construction management, Williamston; Caroline Glantz, sr., general psychology, Malmo, Sweden, Malmo Borgarskola; Hollie Koning, jr., speech, language and hearing science, Midland; Wynona Maravilla, sr., art and design, Sturgeon Bay, Wisconsin; Lauren McDermott, jr., marketing, Mason; Alexandra Simmons, sr., nursing, Gaylord.

——————

Volleyball — Kayla Chosa, jr., marketing, Wrightstown, Wisconsin; Megan Dahl, sr., general psychology, Andover, Minnesota, Totino-Grace; Jessica Skonning, soph., sports science, LaGrange, Illinois, Lyons Township-Manhattan College; Lynzi Svoboda, soph., undeclared, Minneapolis, Minnesota, Southwest.

Information compiled by Journal Sports Editor Steve Brownlee. His email address is sbrownlee@miningjournal.net.