Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

Prep swimming roundup: Ishpeming-Negaunee splits home meet against Kingsford

December 11, 2013
By Journal Sports Staff , The Mining Journal

NEGAUNEE - Winning nine events, the Ishpeming-Negaunee girls prep swimming and diving team beat visiting Kingsford on Tuesday, 89-85.

In the boys meet, the Flivvers turned the tables on the Miners for a 95-81 triumph.

Liesl Flannery and Kendra Tervo claimed two individual wins apiece for Ishpeming-Negaunee. Flannery won the 200-yard freestyle (2 minutes, 41.47 seconds) and the 500 free (7:20.16); Tervo won the 100 free (1:09.53) and the 100 backstroke (1:20.62).

Article Photos

Westwood’s Skyler Dakota, top, duels with Houghton’s Vladi Kotov during the 100-yard freestyle in Tuesday's swim meet in Houghton. (Houghton Daily Mining Gazette photo by Brandon Veale)

Tervo also swam with the victorious 200 medley relay (2L31.53) and the 400 free relay (5:08.94) - the latter event with Flannery.

In the boys' contest, Adam Lohman of I-N claimed the 100 free (59.0) and swam on the winning 200 free relay unit (1:51.78).

In addition, Ricky Peterson of I-N won the 100 backstroke (1:06.96) and also swam a leg of the victorious 200 free relay squad.

Fact Box

Prep swimming

Girls

Ishpeming-Negaunee 89,

Kingsford 85

200 medley relay - I-N (Kendra Tervo, McKenzie Dobson, Colleen Anderton, Alison Solka), 2:31.53

200 free - Liesl Flannery (I-N), 2:41.47

200 IM - Walsh (K), 2:58.47

50 free - DeMerse (K), 31.60

One-meter diving - Alise Perkins (I-N), 88.05 points

100 butterfly - Anderton (I-N), 1:35.28

100 free - Tervo (I-N), 1:09.53

500 free - Flannery (I-N), 7:20.16

200 free relay - I-N (Abby Johnson, Anderton, Dobson, Solka), 2:11.16

100 backstroke - Tervo (I-N), 1:20.62

100 breaststroke - Walsh (K), 1:27.22

400 free relay - I-N (Autumn Hedlund, Tervo, Mentel, Flannery), 5:08.94

Houghton 174, Westwood 56

200 medley relay - HOUGHTON (Christine Shonnard, Annika Wheeler, Sophie Witting, Lauren Jackson), 2:16.12

200 free - Colleen Toorongian, H, 2:22.62

200 IM - Wheeler, H, 2:41.85

50 free - Hannah Gundlach, H, 29.82

1-meter diving -Mya Maanika, W, 168.95 pts.

100 fly - Witting, H, 1:12.43

100 free - Maya Urban-Perlinger, H, 1:10.94

500 free - Gundlach, H, 6:11.72

200 free relay - HOUGHTON (Wheeler, Audrey Knuuttila, Toorongian, Ashley Betts), 2:00.91

100 back - Shonnard, H, 1:20.41

100 breast - Meagan Kempainen, H, 1:34.33

400 free relay - HOUGHTON (Samantha Verran, Gundlach, Witting, Toorongian), 4:21.21

Boys

Kingsford 95,

Ishpeming-Negaunee 81

200 medley relay - KINGSFORD (Pope, Plumley, Hammart, Walsh), 2:05.00

200 free - Peter Leppanen (I-N), 2:06.91

200 IM - Jamar (K), 2:51.41

50 free - Hammar (K), 26.31

One-meter diving - Cameron Adams (I-N), 165.6 points

100 butterfly - Hammar (K), 1:58.82

100 free - Adam Lohman (I-N), 59.0

500 free - Walsh (K), 6:10.66

200 free relay - I-N (Lohman, Ricky Peterson, Harrison McMinn, Joe Nault), 1:51.78

100 backstroke - Peterson (I-N), 1:06.96

100 breaststroke - Plumley (K), 1:14.28

400 free relay - KINGSFORD (Hammar, Plumley, Pope, Walsh), 4:14.09

Houghton 124, Westwood 85

200 medley relay - WESTWOOD (Gavin Ackland, Andre Materna, Nathen Nelson, Skyler Dakota), 2:14.80

200 free - Drew Meyer, H, 1:57.54

200 IM - Nelson, W, 2:34.30

50 free - Dakota, W, 26.01

1-meter diving - Sal Sharp, H, 142.85 pts.

100 fly - Meyer, H, 59.51

100 free - Dakota, W, 58.53

500 free - Colin Jackson, H, 6:40.31

200 free relay - WESTWOOD (Nelson, Hunter Roose, Fred Boburka, Dakota), 1:51.40

100 back - Nelson, W, 1:12.30

100 breast - Roose, W, 1:25.89

400 free relay - HOUGHTON (Kirill Velat, Vladi Kotov, Jackson, Meyer), 4:10.23

WHS swept in Houghton

At Houghton, the Gremlins won the boys meet 124-85 and the girls meet174-56.

For the WHS boys, the 200-yard medley relay team of Gavin Ackland, Andre Materna, Nathen Nelson and Skyler Dakota took first with a time of 2:14.80.

Nelson, Hunter Roose, Fred Boburka and Dakota won the 200 freestyle relay as well in 1:51.40.

Nelson also won the 200 individual medley (2:34.30) and 100 backstroke (1:12.30) while Dakota won the 50 freestyle (26.01) and 100 freestyle (58.53).

Roose won the 100 breaststoke in 1:25.89.

For the Patriots' girls, Mya Maanike won the 1-meter dive with a score of 168.95 points.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web