Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

Prep football: Michigan AP Division 5-6 All-State football list

November 27, 2013
The Associated Press

The 2013 Associated Press Division 5-6 All-State football team, which is selected by a statewide panel of Michigan sports writers:

---

PLAYER OF THE YEAR

Travis Smith, Ithaca

---

QUARTERBACKS

Fact Box

Superiorland selections:

First team: Tyler LaJoie, Negaunee

Special mention: Jeremy Bell, Negaunee

Travis Smith, Ithaca, 6-3, 200, Sr.

Jake Swander, Grayling, 6-0, 200, Sr.

---

RUNNING BACKS

Trevor Apsey, Maple City Glen Lake, 6-0, 205, Sr.

Brett Jobin, Roscommon, 5-10, 175, Sr.

Jacob Kimmel, Portland, 5-11, 185, Sr.

Tyler LaJoie, Negaunee, 5-10, 180, Sr.

Khari Willis, Jackson Lumen Christi, 5-11, 185, Jr.

---

WIDE RECEIVERS

Logan Hessbrook, Ithaca, 6-3, 200, Sr.

Tyler McClanahan, Grayling, 5-10, 160, Sr.

Malik Taylor, Montrose, 6-2, 210, Sr.

---

LINEMEN

Joey Corey, Grand Rapids West Catholic, 5-11, 215, Sr.

Curtis Doyle, Alma, 6-6, 295, Sr.

Dakota Jelinek, Montrose, 6-2, 260, Sr.

Chase McGill, Olivet, 6-1, 220, Sr.

Nick Padla, Berrien Springs, 6-6, 280, Sr.

Jhonathon Williams, Berrien Springs, 6-5, 230, Sr.

---

LINEBACKERS

Max Boorsma, Grand Rapids West Catholic, 6-0, 185, Sr.

Tyler Doyle, Montrose, 6-1, 215, Sr.

Ryne Francour, Menominee, 6-1, 255, Sr.

Eric Grannis, Reed City, 6-0, 195, Sr.

Brandon Uren, Livonia Clarenceville, 6-0, 205, Sr.

---

DEFENSIVE BACKS

Dezmond Earl, Detroit University Prep, 5-10, 165, Sr.

Will Noble, Kalkaska, 6-2, 180, Sr.

Cody Peyok, Reese, 5-10, 180, Sr.

---

SPECIALISTS

Kevin Masini, Ann Arbor Father Gabriel Richard, 5-10, 175, Sr.

Brian Stearns, Frankenmuth, 6-0, 180, Sr.

Clay Walderzak, Standish-Sterling, 6-4, 245, Sr.

---

PUNTER

Devin Mussell, Shelby, 6-0, 180, Sr.

---

KICKERS

Wyatt Ford, Montague, 5-10, 165, Sr.

Evan Pohlmann, Menominee, 6-3, 168, Sr.

---

COACH OF THE YEAR

Paul Walderzak, Standish-Sterling

---

SPECIAL MENTION (nominees receiving two or more votes from the 10-member panel):

Brad Schaub, Marlette; Brian Burton, Bridgeport; Jaylian Henderson, Midland Bullock Creek; JaWuan Taylor, Flint Beecher; Josh Czarniowski, Monroe St. Mary Catholic Central; Mitchell Stanitzek, Grand Rapids West Catholic; Tony Curry, Muskegon Oakridge; Kyle Baldwin, Madison Heights Madison; DeMarray Canty, Detroit University Prep; Mustafa Hopkins, Flint Beecher; Jeremy Bell, Negaunee; Jake Kacynski, Ludington; Matt Johnson, Ann Arbor Father Gabriel Richard; Charlie Ferens, Freeland; Caleb Sommerville, Midland Bullock Creek; Eric Coval, Manchester

---

HONORABLE MENTION (nominees receiving one or no votes from the 10-member panel):

T.J. Baker, Clinton; Justin Brilinski, Menominee; Mike Pratt, Vassar; Christian Petre, Sanford-Meridian; Tony Poljan, Lansing Catholic; Luke Traver, Watervliet; Austin Wright, Muskegon Oakridge; Chad Samuels, Reed City; Jordan Gross, Clare; Jake Wenzlick, Sanford-Meridian; Jalen Bryant, Livonia Clarenceville; Trent Grimes, Flint Powers; Dakota Suiter, Blissfield; Jimmy Kurasz, Manchester; Joey Stevens, Grand Rapids NorthPointe Christian; Bryan Shaw, Ithaca; Devon Kelley, Ovid-Elsie; Doug Freeman, Buchanan; Dan Shoop, Muskegon Oakridge; Justin Hull, Constantine; Doug Freeman, Buchanan; Kaleb Hauser, Kalkaska; Thais Grays, Elk Rapids; Malik Smith, Boyne City; Jon Green, Reed City; Daniel Flowers, Indian River Inland Lakes; Josh Hafner, Ithaca; Mathew Sexton, Clinton; Brian Jones, Warren Michigan Collegiate; Ian Reagin, Marlette; Kevin Scheibert, Sanford-Meridian; Eli Villalobos, Ithaca; Kenny Willikes, Grand Rapids NorthPointe Christian; Austin Johnston, Grandville Calvin Christian; Darrien Sweet, Reed City; Stanley Schramm, Indian River Inland Lakes; Curtis Doyle, Alma; Jimmy King, Quincy; Malik Hazzard, Clinton Township Clintondale; Drew Zwiers, Grandville Calvin Christian; Kasey DeWitt, Shelby; Kennard Seal, Detroit Community; Pat Drews, Hillsdale; Tony Bentley, Reese; Joe McGuire, Clare; Ryan Watters, Williamston; Drew Dowding, Michigan Center; Keland Reeder, River Rouge; Cameron Lewis, Detroit Consortium; Juan Johnson, Madison Heights Madison; Demetri Trice, Gladwin; Javon Perry, Detroit Community

---

HONORABLE MENTION COACHES:

Jeremy Andrews, Watervliet; Ken Fry, Livonia Clarenceville; Marc Lemerand, Hillsdale; Scott McNitt, Clinton; Terry Hessbrook, Ithaca; Jerry Angers , Maple City Glen Lake

---

Voting panel:

Tom Markowski, The Detroit News; James Cook, Traverse City Record-Eagle; Bill Broderick, Battle Creek Enquirer; Mark Opfermann, MLive.com-The Muskegon Chronicle; Jim Lahde, Morning Sun (Mount Pleasant); Dick Hoekstra, Lansing State Journal; Steve Kaminski, MLive.com-The Grand Rapids Press; Eric Woodyard, MLive.com-The Flint Journal, Pete Cunningham, MLive.com-The Ann Arbor News, George Pohly, The Macomb Daily (Mount Clemens)

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web