Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

2/14/13 Scorecard

February 14, 2013
The Mining Journal

On the Air

Today

Subject to change

College basketball

Prep basketball

Prep hockey

Sports look

Subject to change

Today

Prep alpine skiing

Marquette at MHSAA Regionals, Boyne Highlands, Petoskey, 9:30 a.m.

Prep hockey

Negaunee at Calumet, 7 p.m.

Houghton at Marquette, 7 p.m.

Prep girls basketball

Houghton at Marquette, 7:20 p.m.

Ontonagon at Baraga, 7:20 p.m.

Escanaba at Ishpeming, 7:45 p.m.

Gwinn at Norway, 8 p.m.

Prep boys basketball

Marquette at Negaunee, 7:45 p.m.

Superior Central at Munising, 7:45 p.m.

Norway at Westwood, 8 p.m.

College basketball

Men: Northern Michigan at Saginaw Valley State, 6 p.m.

Women: Northern Michigan at Saginaw Valley State, 6 p.m.

Friday

Prep swimming

Marquette, GRIMN, Manistique, Westwood at MHSAA Upper Peninsula finals, Marquette, 2:45 p.m.

Prep boys basketball

Hannahville at Republic-Michigamme, 7:30 p.m.

L'Anse at West Iron County, 7:20 p.m.

St. Ignace at Newberry, 7:30 p.m.

Gwinn at Ishpeming, 7:45 p.m.

Baraga at Calumet, 7:20 p.m.

Prep girls basketball

Negaunee at Westwood, 7:45 p.m.

Newberry at St. Ignace, 7:30 p.m.

Prep nordic skiing

Marquette at State High School Championships, Al Quaal, Ishpeming

College hockey

Northern Michigan University at Michigan State, 7 p.m.

Pool

Gwinn Area Women's Pool

Full Throttle B&G 17-2

Sturgis Saloon 16-4

Rowdies 14-6

VFW 14-6

Up North I 13-7

Happy Hour I 12-8

Crossroads B&G 10-9

HideAway Tribe 10-10

American Girls 9-11

Cascade 9-11

Full Throttle II 5-14

UP North II 4-14

Happy Hour II 3-16

Richmond Twp. 2-18

Ishpeming Women's Pool League

Hickey's I 14-2

Rainbow 12-4

Jack's III 11-5

American Legion 10-6

Jack's I 9-7

Wonder Bar 7-9

Paradise 6-10

Rumorz 5-11

VFW 4-12

Hickey's II 2-14

Marquette Women's Pool League

Remie's Roses 85

Pat's Bar 84

Fat Boyz II 82

Longshot II 82

Fat Boyz I 80

Longshot I 76

Dry Dock 72

Wooden Nickel II 69

Dry Dock Devils 67

3rd Base 60

Wooden Nickel I 58

3rd Base II 55

Remie's 51

Wahlstrom's 51

Blue Lounge 36

Prep wrestling

MHSAA Division 4 team regionals

At Manistique

St. Ignace 66, Westwood 9

140 - Robin Chargo, SI, pinned Kendal Syers, :48

145 - Jesse Halberg, SI, pinned Peter Carlson, 1:12

152 - James Cryderman, SI, pinned Cooper Guidebeck, 3:11

160 - Joe Krause, SI, dec. Derek Wing, 5-0

171 - Francois Montburn, W, dec. Anthony Cartwright, 14-6

189 - Galloway Thurston, SI, pinned Cole Schultz, :20

215 - Cameron Lawry, W, pinned Cody Therrian, :55

Hwt - Joe Ostman, SI. pinned David Lancour, 1:11

103 - Dylan Marshall, SI, forfeit

112 - Bill Bentgen, SI, pinned Brett Rautio, 3:58

119 - Dakota McClennan, SI, dec. Travis Swanson, 15-8

125 - Cameron Collins, SI, pinned Vincente Carlson, 1:18

130 - Richard Bentley, SI, pinned Shawn McIntyre, 1:25

135 - Jason Brown, SI, pinned Toivo Hendrickson, 1:21

Prep girls basketball

Superior Central 68, Munising 32

Summary (field goals, free throws, total points)

SUPERIOR CENTRAL - Pasanen, 7-0-14; Barrows, 3-0-6; Coleman, 2-2-6; Richmond, 0-1-1; Freberg, 9-1-20; Tyner, 7-0-16; Swajanen, 2-1-5. Totals, 30-5-68.

MUNISING - Hach, 1-2-4; McLaren, 2-0-5; Sowa, 4-1-10; Charboneau, 1-0-2; Immel, 3-1-7; Cornish, 2-0-4. Totals, 13-4-32.

Score by quarters:

Superior Central 25 14 12 17 - 68

Munising 8 5 13 6 - 32

FG shooting: SC, 30 of 64 (46.8 percent); Munising, 13 of 39 (33.3 percent); FT shooting: SC, 5 of 12 (41.6 percent); Munising, 4 of 8 (50 percent); Rebounding, SC, 26 (Vanessa Freberg, 7); Munising, 18 (Sheena Sowa 5).

Negaunee 53, Gladstone 49

Negaunee - Wilber 7, Hakala 11, Veale 6, LaFreniere 15, A. Anderson 8, R. Anderson 6; FT: 14-17; F: 17; fouled out: none; 3-point field goals: Hakala 3.

Gladstone - Austin 4, St. Cyr 6, Wulf 2, Jensen 2, Beaudry 23, Hongisto 10; FT: 4-8; F: 17; Fouled out: none; 3-point field goals: St. Cyr, Hongisto.

Negaunee 15 13 8 17 - 53

Gladstone 12 11 14 12 - 49

U.P. Standings

Mid-Peninsula Conference

Negaunee9-114-3

Ishpeming7-311-6

Norway6-49-7

Westwood5-46-11

Gwinn4-56-10

Manistique2-95-13

Iron Mountain2-93-14

Great Northern Conference

Marquette8-014-3

Kingsford4-210-5

Gladstone3-49-8

Escanaba2-55-12

Menominee0-67-9

Central U.P.

Superior Central12-018-0

Carney-Nadeau9-210-6

BR-Harris7-214-4

North Central7-411-6

Munising4-79-10

Mid Peninsula3-76-11

Big Bay de Noc2-102-13

Rapid River0-120-15

Skyline Conference

Forest Park10-017-1

BR-Harris7-314-4

Carney-Nadeau6-49-6

North Central5-411-5

Mid Peninsula4-76-11

North Dickinson2-73-13

Rapid River0-80-14

West PAC

Houghton6-116-1

Calumet5-213-3

L'Anse4-311-6

West Iron Co.2-39-8

Hancock0-75-11

Copper Country Conference

Ontonagon6-011-4

Chassell6-38-7

Baraga5-37-9

Jeffers3-63-15

LL-Hubbell2-56-9

Dollar Bay2-65-10

Porcupine Mountain Conference

Ewen-T.C.5-011-6

Watersmeet2-24-11

Wake.-Maren.1-34-11

Bessemer1-43-12

Straits Area Conference

St. Ignace6-016-0

Sault Ste. Marie5-110-7

Rudyard2-47-6

Newberry1-34-10

Cheboygan3-59-8

Rogers City0-30-11

Eastern U.P.

DeTour7-015-1

Pickford5-110-6

Cedarville3-35-7

Brimley1-66-9

Engadine0-61-12

Independent

Ironwood8-10

Stephenson6-8

Prep boys basketball

U.P. Standings

Mid-Peninsula Conference

Negaunee9-015-1

Iron Mountain8-212-4

Gwinn8-312-4

Ishpeming 3-55-8

Norway2-63-10

Manistique2-105-11

Westwood1-71-13

Great Northern Conference

Marquette7-014-1

Kingsford4-210-4

Menominee2-37-7

Gladstone1-46-8

Escanaba1-54-11

Central U.P.

North Central6-112-2

Superior Central6-111-4

Carney-Nadeau7-211-3

Munising6-211-4

Mid Peninsula5-410-5

BR-Harris3-75-10

Big Bay de Noc 2-82-10

Rapid River0-111-14

Skyline Conference

Carney-Nadeau8-211-3

North Central7-212-2

Forest Park6-310-5

Mid Peninsula6-310-5

North Dickinson5-45-10

BR-Harris5-65-9

Rapid River1-81-13

Rep.-Michigamme0-103-12

West PAC

Houghton6-19-4

West Iron Co.4-111-4

L'Anse2-48-7

Calumet2-58-8

Hancock1-47-7

Copper Country Conference

LL-Hubbell9-012-3

Jeffers5-28-7

Chassell4-37-7

Ontonagon3-53-9

Baraga2-52-13

Dollar Bay0-81-15

Porcupine Mountain Conference

Bessemer4-012-2

Ewen-T.C.2-012-2

Watersmeet0-36-8

Wake.-Maren.0-35-8

Straits Area Conference

Sault Ste. Marie6-29-6

Cheboygan6-28-6

St. Ignace6-27-6

Rudyard4-46-8

Newberry2-63-13

Rogers City0-80-15

Eastern U.P.

Cedarville6-013-1

Brimley4-213-2

DeTour3-311-5

Pickford2-47-8

Engadine0-62-11

Independent

Ironwood14-3

Stephenson5-5

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web