Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

Special Olympians earn medals at Dome

More than 30 from area compete and place at games

January 26, 2013
Journal Sports Staff , The Mining Journal

MARQUETTE - Around 140 residents from 13 Upper Peninsula counties converged at the Superior Dome in Marquette on Jan. 19 for the 26th annual Special Olympics U.P. Winter Games.

Among them, more than 30 from Region 36 - Marquette, Alger, Baraga, Houghton and Keweenaw counties - earned first- and second-place medals in a variety of events.

Here is a list of those Region 36 Special Olympians, listed by sport, type of competition and division, and listed with their time or score:

SNOWSHOES

50 meter - Female Senior: 1st place, Casey Clifford, 41.43 seconds; 2nd, Katie Harrington, 47.06. Male Junior: 1st, Andrew Townsend, 22.13. Male Senior: 2nd, Luke Franti, 31.75. Male Senior+: 1st, Corey Petry, 24.06.

75 meter - Female Junior: 1st, Amy Diedrich, 44.03; 2nd, Olivia Hanes, 47.19. Female Senior, Heat 2: 1st, Casey Clifford, 55.97; 2nd, Katie Harrington, 1:21.50. Female Senior, Heat 3: 1st, Andrea Kass, 1:30.25. Female Senior++, Heat 5: 1st, Ashlee Brugman, 39.59. Female Senior++, Heat 7: 1st, Kathy Ross, 35.65; 2nd, Diane Sundberg, 46.85. Female Senior++, Heat 8: 2nd, Jeanne Ruman, 56.66. Female Senior++, Heat 10: 2nd, Flora Lee, 1:02.03. Male Junior, Heat 11: 1st, Nick Hanes, 31.59. Male Junior, Heat 12: 2nd, Andrew Townsend, 32.72. Male Senior: 1st, Ted (last name unavailable), 22.50; 2nd, Luke Franti, 44.38. Male Senior+: 1st, Josh Lamb, 24.12. Male Senior++, Heat 16: 2nd, Dan Bartol, 52.51. Male Senior++, Heat 18: 1st, Marc Monburg, 30.03. Male Senior++, Heat 19: 1st, Dale Lampi, 42.41.

100 meter - Female Junior: 1st, Amy Diedrich, 52.10; 2nd, Olivia Hanes, 1:12.69. Female Senior: 1st, Andrea Kass, 2:18.31. Female Senior++, Heat 3: 2nd, Ashlee Brugman, 52.50. Female Senior++, Heat 4: 1st, Kathy Ross, 42.07; 2nd, Diane Sundberg, 1:02.75. Female Senior++, Heat 5: 2nd, Jeanne Ruman, 1:14.09. Female Senior++, Heat 6: 1st, Flora Lee, 1:14.40. Male Junior, Heat 7: 2nd, 48.16. Male Junior, Heat 8: Marcus Richards, 25.75. Male Senior: 1st, Ted (last name unavailable), 27.63. Male Senior+, Heat 12: 1st, Josh Lamb, 27.84. Male Senior+, Heat 13: 1st, Corey Petry, 55.75. Male Senior++, Heat 14: 2nd, Dale Lampi, 37.69. Male Senior++, Heat 15: 2nd, Marc Monburg, 39.06. Male Senior++, Heat 16: 1st, Lyle Larson, 34.09; 2nd, Dan Bartol, 1:02.13.

200 meter - Male Junior: 1st, Marcus Richards, 54.18.

PHYSICAL FITNESS

Push Ups - Female Senior++, Heat 1: 1st, Nancy Raisanen, 52; 2nd, Joy Gilbert, 20. Female Senior++, Heat 2: 1st, Amanda Sheridan, 40. Female Senior++, Heat 3: 1st, Bonnie Joosten, 63; 2nd, Jodi Reeves, 23. Male Senior++, Heat 5: 2nd, Jerry Trewhella, 44. Male Senior++, Heat 6: 2nd, Jason Paradowski, 30. Male Senior++, Heat 8: 1st, Chuckie Keinonen, 13; 2nd, Jeff MacDonald, 11. Male Senior++, Heat 9: 1st, David Millimaki, 60.

Sit Ups - Female Senior++, Heat 1: 1st, Bonnie Joosten, 67. Female Senior++, Heat 2: 1st, Amanda Sheridan, 18; 2nd, Joy Gilbert, 5. Female Senior++, Heat 3: 1st, Jodi Reeves, 66; 2nd, Nancy Raisanen, 20. Male Senior++, Heat 6: 2nd, Jason Paradowski, 20. Male Senior++, Heat 7: 1st, Jerry Trewhella, 24. Male Senior++, Heat 8: 1st, David Millimaki, 45; 2nd, Jeff MacDonald, 25. Male Senior++, Heat 9: 1st, Chuckie Keinonen, 17.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web