Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

10/3/12 Scorecard

October 3, 2012
The Mining Journal

On the Air

Today

Subject to change

Pro baseball

Sports look

Subject to change

Today

Girls prep tennis

Marquette, Negaunee at MHSAA Upper Peninsula Division 1 Finals, Marquette, 10 a.m.

Westwood, Ishpeming, Gwinn and Munising at MHSAA Upper Peninsula Division 2 Finals, Westwood, 10 a.m.

Thursday

Prep cross country

Marquette, Ishpeming, Gwinn, Munising, Manistique, North Star Academy at Gladstone Flat Rock Farm Invitational, 4 p.m.

Westwood at L'Anse Invite, 4 p.m.

Prep volleyball

Carney-Nadeau, Rapid River at Superior Central, 5 p.m.

Gwinn at Negaunee, 6 p.m.

Marquette at Menominee, 7 p.m.

Prep cross country

Westwood Challenge

Wawonowin Country Club

Boys' team standings: 1. Kingsford, 13; 2. Houghton, 18; 3. Marquette, 19; 4. Negaunee, 29; 5. Gwinn, 29; 6. Norway, 44; 7. Dollar Bay, 47; 8. Ishpeming, 59; 9. North Star, 66; 10. Westwood, 66.

Boys' medalists (by flight)

1. Dan Kulas (K), 16:42; Jacob Colling (H), 17:02; Lance Rambo (M), 17:11; Keenan Gantz (NEG), 17:19; Matt Moilanen (G) 17:48.

2. David Jazsczak (H), 17:24; Nate Carey (K), 17:42; Evan Fezatt (NEG), 17:53; Alex Wyble (M), 18:15; Derek Reitz (G), 18:36

3. Josh Johnson (K), 18:15; Grant Johnson (NEG), 18:22; Alex Redlon (G), 18:38; 4. Eddie Brauer (M), 18:39; Isaac Stone (H), 18:53

4. Nick Tuma (M), 18:30; Dillon Lawton (K), 18:37; Storm Juntti (NEG), 18:46; Alex Anderson (G), 18:48; Jacob Wetsel ((NOR), 18:51

5. Leighton Locke (M), 18:25; Colin Campbell (H), 18:25; Keaton Parent (K), 19:13; Dallas St. Arnaud (G), 19:34; Joe Uren (NEG), 19:48

6. Dan Wood (H), 18:41; Keith Holmes (K), 18:50; Noah Heichel (M), 19:55; Will Valentia (G), 22:01; Alex Dobbs (NEG), 22:51

7. Jim Woodford (H), 18:54; Jorge Sanchel (K), 20:07; Trevor Slinkard (M), 20:13; Aapo Hakkener (G), 21:24; Reese Nye (DB), 22:46

Girls team standings: 1. Houghton, 14; 2. Marquette, 16; 3. Dollar Bay, 23; 4. Negaunee, 28; 5. Kingsford, 32; 6. Gwinn, 43; 7. Westwood, 45; 8, Norway, 46; 9. North Star, 55

Girls' medalists (by flight)

1. Lindsey Rudden (M), 18:38; Ashley Laux (H), 20:57; Wyleen Kniola (NEG), 21;30; Alexis Kallenback (NOR), 21:49; Carli Daavettile (DB), 22:00

2. Clara churchill (NEG), 22:12; Julia Daavettile (DB), 22:38; Marika Abbott (H), 22:51; Annie Bjork (WW), 23:16; Molly Malone (K), 24:37

3. Nichole Mackey (M), 21:24; Jessica Schliff (H), 21:47; Erica LeClair (DB), 22:31; Hannah Allen (K), 24:29; Dani Anderson (NEG), 25:31

4. Abby Potts (M), 21:03; Kelsie Richards (H), 22:10; Maddie Sharkey (K) 23:00; Cami Daavettile (DB), 23:03; Kayla Winkler (G), 26:38

5. Shayla Huebner (M), 21:02; Carly Bulleit (H), 22:30; Taylor Busses (DB), 23:08; Kyra Niemi (NEG), 26:23; Heidi Stenvig (K), 26:37

6. Rachel Chard (H), 21:55; Paulina Puskala (M), 22:28; Xena Cortex (DB), 24:15; Samantha Champion (NEG), 27:17; Daniell McConnell (K), 30:05

7, Cassidy Thomas (M), 21:56; Sarah Lyle (H), 23:24; Megan Kangas (DB), 25:22

Prep girls volleyball

Superior Central 3, Munising 1

Summary (kills-aces-solo blocks)

MUNISING - Hach, 2-4-0; Immel, 3-3-0; Brogan, 0-2-0; Watson, 0-8-0; Bradley, 2-1-0; Bond, 3-0-0; Wendt, 2-0-1. Totals, 12-18-1.

SUPERIOR CENTRAL - Coleman, 5-3-0; Richmond, 3-4-0; Bray, 1-4-0; Tyner, 5-6-0; Freberg, 8-2-0; Barrows, 5-0-0. Totals, 27-19-0.

Score by game:

Munising 17 20 26 21

Superior Central 25 25 24 25

Assists, Munising, 8 (Jenna Hach, 7); Superior Central, 20 (Lindsey Richmond, 12); team blocks, Munising, 1; Superior Central, 0; digs, Munising, 67 (Terri Bond, 16); Superior Central, 63 (Richmond, 14).

Prep football

U.P. standings

League, overall records

Mid-Peninsula Conference

Negaunee4-06-0

Ishpeming4-06-0

Iron Mountain3-24-2

Manistique2-33-3

Gwinn1-32-4

Westwood0-32-4

Norway0-32-4

Great Northern Conference

Kingsford2-05-1

Menominee2-15-1

Escanaba1-12-4

Marquette1-24-2

Gladstone0-22-4

West PAC

L'Anse4-06-0

Northld Pines4-06-0

Calumet3-13-3

West Iron Co.2-23-3

Ironwood1-32-4

Hancock0-32-4

Houghton0-50-6

Great Western Conference

Forest Park2-05-1

Hurley (Wis.)3-14-2

Gogebic2-13-2

LL-Hubbell2-23-3

Ontonagon0-20-6

Baraga0-30-6

Ski-Valley North Conference

St. Ignace3-06-0

Pickford3-05-1

Pellston2-14-2

IR Inland Lakes1-22-4

Rudyard0-30-6

Rogers City0-30-6

Mid-Eastern Football Conference

N. Dickinson4-06-0

North Central3-04-2

Stephenson2-14-2

Newberry2-33-3

Munising0-32-4

BR-Harris0-40-6

Independent

Sault Ste. Marie4-2

Bridge Alliance Conference (8-man)

Cedarville5-06-0

Rapid River4-15-1

Superior Central4-14-1

Bellaire3-24-2

Engadine3-23-2

Mid Peninsula2-32-4

Brimley1-51-5

Ewen-TC1-51-5

Posen1-51-5

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web