Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

Wildcats named to GLIAC all-academic teams

March 8, 2012
By Journal Sports Staff , The Mining Journal

BAY CITY - The GLIAC has honored its top student-athletes for indoor track and field, as well as men's and women's basketball.

The Wildcats had 22 athletes from its track and field team honored, four from the women's basketball team and two from the men's basketball team.

Below are the Wildcats' honorees, with all-academic team members carrying a cumulative grade-point average of 3.00 to 3.49 and academic excellence team members carrying a cumulative GPA of 3.50 to 4.00.

Student-athletes must be active on the roster at the end of the season, and not a freshman or first-year transfer student.

Indoor track and field

Academic Excellence Team - Catherine Angeli, Sr., Speech, Language & Hearing Science, Marquette; Kylie Basarabksi, Redshirt Fr., Speech, Language & Hearing Science, Rockford; Sarah Cousineau, Jr., Sports Science, Orland Hills, Ill.; Mandy Dye, So., English/Secondary Education, Delton; Brittany Loomis, Jr., Speech, Language & Hearing Science, Cass City; Kristina Mattson, So., Mathematics/Secondary Education, Negaunee; Rachael Williams, Sr., Speech, Language & Hearing Science, Plainwell; Rita Woitas, Sr., English/Secondary Education, Minnesota Lake, Minn.

All-Academic Team - Mariah Beaman, Jr., Fisheries and Wildlife Management, St. Paul Park, Minn.; Melissa Christensen, Sr., Physical/Secondary Education, Iron River; Kristina Donley, Jr., Nursing, Potterville; Chelsea Farquhar, So., Nursing, Lansing; Bailey Franklin, Sr., Physical/Secondary Education, River Falls, Wis.; Brooke Granquist, Jr., Clinical Health Science, Powers; Nora Kiilunen, Jr., Social Studies/Elementary Education, Brighton; Katy LaFayette, So., Sports Science, Marquette; Delaney Lovett, So., English/Writing, Plymouth, Minn.; Kelsey Noah, So., Art and Design, Honor; Jaime Roberts, So., Nursing, Iron Mountain; Alicia Romano, So., Biology, Marquette; Sydney Schultz, So., Pre-Physical Therapy, Appleton, Wis.; Colby West, Jr., Management of Health & Fitness, Stevens Point, Wis.

Women's basketball

Academic Excellence Team - Katie Becker, So., Sports Science, Washington; Annie Rubendunst, So., Social Studies/Secondary Education, Carmel, Ind.

All-Academic Team - Chelsea Lyons, Sr., Communication Studies, Coon Rapids, Minn.; Brooke Coenen, R-Fr., Business, Green Bay, Wis.

Men's basketball

All-Academic Team - Matthew Craggs, So., Marketing, Kimberly, Wis.; Spencer Huss, R-Fr., Undeclared, Marquette.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web