NICE announces students earning scholarships

NICE Community Schools recently announced a list of students receiving scholarships.

KENDRA ANDERSON: Student of the Year Choral Department Award, NMU Wildcat Achievement Scholarship Level II, Marquette County 4-H Council Scholarship

MADISON BALDWIN: Student of the Year Social Studies Department Award, MTU Presidential Scholarship of Distinction, MTU Alumni Legacy Award, NMU Wildcat Achievement Scholarship Level III

JOSEPH BOBURKA: The Ray Sischo Scholarship, Joseph C. & Lois A. Hamel Scholarship, Oddfellow Scholarship

MARISSA CARELLO: NMU Wildcat Achievement Scholarship Level I, Mark Ulrickson Memorial Scholarship, American Legion Guy Wilson Scholarship, CMU Academic Excellence Award, FSU Dean’s Scholarship, FSU Honors Residential Life Scholarship, Ishpeming Rotary Scholarship

STEPHANIE CONERY: Student of the Year Choral Department Award, Pioneer Kiwanis Key Club Scholarship, Cliffs Natural Resources, St. Norbert’s College Van Dyke Award

BAILEY DEAUGUSTINE: Excellence in Education Scholarship, Michigan High School Athletic Scholar-Athlete Award, NMU Wildcat Achievement Scholarship Level II

SIERRA DELONGCHAMP: Student of the Year Life Skills Department Award, Steelworkers Union Scholarship

ELIZABETH FARLEY: Westwood All Sports Booster Club Athletic Scholarship, Westwood Alumni Scholarship, Excellence in Education Scholarship

TABIN FILIZETTE: Finlandia University Merit Scholarship, Finlandia University U.P. Commitment Scholarship

SAVANNAH GILLUM: Student of the Year Art Department Award

MORGAN HARVALA: Dr. Mary L. Cretens Memorial Scholarship

ALINA JONES: NMU Wildcat Achievement Scholarship Level II, Gordy Chinn Scholarship, PEO Chapter EJ Scholarship

KARLIE KARGELA: Student of the Year English Department Award, Excellence in Education Scholarship

OLIVIA KIERZEK; Student of the Year Social Studies Department Award, Excellence in Education Scholarship, Turbessi-Farney Scholarship

ALIYA LEACH: Student of the Year Band Department Award, Piasanos Scholarship

CAMERON MASON: National Mine School Alumni Scholarship, Marquette County Junior Golf Scholarship, Westwood All Sports Booster Club Athletic Scholarship, Student of the Year Physical Education Department Award

BRITTANY NARDI: NMU Wildcat Achievement Scholarship, Stan Whitman Memorial Scholarship, Westwood Alumni Scholarship, TruNorth Federal Credit Union Scholarship, General Scholarship

TESS PERROW: Student of the Year Miller Volume Technical Award

SARAH RAUTIO: NICE Teachers’ Association Scholarship, Wolfson Family Resiliency Scholarship

ADIAN REATH: Air Force Math and Science Award, Bell Auxiliary, Westwood High School Scholarship, Teal Lake Lodge Scholarship, American Legion Auxiliary Unit 114 Scholarship, NICE Teachers’ Association Scholarship, Student of the Year Science Department Award

FAITH ROSS: Student of the Year Choral Department Award, Student of the Year Shakespeare-Director’s Award

GABRIELLE SKYTTA: Student of the Year Drama Webby Scholarship

EMILEE SOLKA: Ishpeming Rotary Scholarship, NMU Wildcat Achievement Scholarship Level II, NMU Kaye-Munson Scholarship, Westwood High School Scholarship, Wendy’s High School Heisman Award, Stuart L. Sundblad Memorial Scholarship

TRENT SWEENEY: Turbessi-Farney Scholarship, Michigan High School Athletic Association Scholar-Athlete Award, NMU Wildcat Achievement Scholarship Level I

KYLE SWIEDALS: Student of the Year Business Department Award/Scholarship, MTU Presidential Scholarship of Achievement, NMU Wildcat Achievement Scholarship Level I, Westwood High School Scholarship, TruNorth Federal Credit Union, Elks National Foundation Most Valuable Student

DYLAN WILLEY: NMU Wildcat Achievement Scholarship Level I, General Scholarship, Gordy Chinn Scholarship

LEAH WISURI: The Society of Women Engineers, Excellence in Education, Air Force Math and Science Award, NMU Wildcat Achievement Scholarship Level III, NMU Kaye-Munson Scholarship, Student of the Year Math Department Award

COMMENTS