Area students and teachers receive Excellence in Education Awards

MARQUETTE — Forty seven area high school seniors will be recognized for their academic achievement and 25 educators will receive professional development awards during the 24th annual Excellence in Education Week program today.

The students represent the top 5 percent of their graduating classes in Marquette and Alger counties, and each will receive a $1,500 scholarship to continue their post-secondary education. In addition, 25 educators will receive $500 Professional Development Awards to further their academic training or to enhance classroom activities.

EEW is a weeklong celebration of students and educators in Marquette and Alger counties that recognizes academic achievement.

Here are the 2017 EEW academic scholarship and professional development award winners by school districts (influential educator selections are in parentheses):

AuTrain-Onota Public Schools — Educator: Samantha Stebelton

Burt Township School — Students: Landon Stachnik (Dixie McCormick) and Chaese Ward-Harbaum (Amy Ross); Educator: Louis Justman

Father Marquette Catholic Central School System — Educator: Julie Hocking

Gwinn Area Community Schools — Students: Jordan Girard (David Dagenais), Levi Lauren (Amy Anderson), Alec Mayo (Kimberly Soyring) and Dakota Stankowski (Shannon Ruiz); Educators: Deborah Goldsworthy and Shannon Ruiz

Ishpeming Public Schools — Students: Desiree Neveau (Corey Stiles), Alyssa Palomaki (Corey Stiles), Griffin Pepin (Sheila Grazulis) and Khora Swanson (Lisa Gravedoni); Educators: Penny Barney and Charleen Willey

Marquette Area Public Schools — Students: Eliza Compton (Courtney Beecher), Alex DuVall (Diana Reeves), Eleanor Gagnon (Melissa Pillifant), Garrett Lewis (Matthew Ludwig), Elli Martysz (Blythe Raikko), Rebecca McNamee (Kathryn Russell), Matthew Millado (Kim Parlato), Aurora Mlsna (Kay Angeli), Teresa Pillifant (Holly Warchock), Jared Prevost (Rachel Pomeroy), Matthew Prevost (Ronda Manninen), Rashna Syed (Kris O’Connor), Bethany Wright (Karen Bacula) and Kate Zorn (Patrick Reilly); Educators: Lesley Addison , Amanda Erspamer- Berry, Eric Hammerstrom, Dawn Kruhak and Amy Pruner

Marquette-Alger RESA — Andrew Dalian

Munising Public Schools — Students: Bailey Downs (Mandy Frantti), Marissa Immel (Bette Immel), Kalee Martin (Dan Waterman) and Frankie Mattson (James Cotey); Educators: Jolene Hetherington and Ted Williams

Negaunee Public Schools — Students: Brock Aho (Gina Sorensen), Chandler Brown (Victoria Paupore), Aleda Johnson (Wendy Beacco), Chase Juntti (Kevin Bell), Jacklyn Lenten (Wendy Beacco), Carter Mason (Krista Squiers), Hannah Skewis (Rae Ann Loy) and Thomas Ziegler (Ann Lundy); Educators: Karie Belanger and Andrew Macario

NICE Community Schools — Students: Jared Anderson (Julie Luehmann), Jarod Anttila (Mary Hintze), Jarl Peters (Julie Luehmann), Bryce Traver (Steve Annelin) and Luke Wiljanen (Steve Annelin); Educators: David Boase, Andrea Kleinpaste and Danielle Levandoski

North Star Academy — Students: Zofia Kibit (Joellen Hadel) and Kenton Martin (Joellen Hadel); Educator: Sarah McLeod

Powell Township School District — Educator: Kathy Wright

Republic-Michigamme Schools — Students: Taylor Kaminen (Mary Koski) and Marcus Vetengle (Shannon Miller); Educator: Elizabeth Collins

Superior Central School District — Students: Luke Leppanen (Tim Bliss) and Sarah Lindbeck (Shannon Hancock); Educator: Shannon Hancock

Wells Township School District — Educator: Hope Bruce

Great Lakes Center for Youth Development seeks to promote healthy communities for youth throughout the region by providing training, consulting and other resources for nonprofits of all shapes, sizes and missions. For more information on this or other youth development or nonprofit management topics, please call GLCYD at 906- 228-8919 or visit www.glcyd.org.