NHS seniors earn scholarships

NEGAUNEE – Members of the NHS Class of 2014 received the following scholarships:

– Danielle Alexis Anderson – NMU Success Award.

– Megan Marie Anderson – Barbara Lehtonen Family Scholarship, National Honor Society Scholarship, NMU Honors Award.

– Michael Bruce Anderson – Honor Credit Union Scholarship, Range Bank Scholarship, Michigan Tech University Student Award, MTU Presidential Scholarship of Distinction.

– Rosalie Jane Anderson – Sydney W. Northey Memorial Scholarship, Dick Koski Scholar/Athlete Scholarship, TruNorth Federal Credit Union Scholarship, MTU Presidential Scholarship of Distinction, MTU Alumni Legacy Award, MTU Student Award.

– Brett Michael Argall – The Dominic and Alice Ghiardi Scholarship, NHS Student Council Scholarship, North Central University Honors Tuition Scholarship.

– Jeremy Howard Bell – Robert and Rena Koskey Scholarship, Dick Koski Scholar/Athlete Scholarship, Michigan Education Association Scholarship

Pineview Alumni Scholarship, Upper Peninsula Sports Hall of Fame Scholarship, McNabb Family Scholarship, The Mining Journal Student Of The Year Scholarship, MTU Presidential Scholarship of Distinction, MTU Athletic Football Scholarship.

– Haley Alissa Brkic – Negaunee Area Community Fund: Waino and Joanne Liuha Scholarship.

– Scott Allen Burns Jr. – Excellence in Writing Scholarship (In Honor of Past English Teachers: Betty Zesiger, Berlyne Miller and Brian Peterson), Thomas F. Pellow Scholarship.

– Chelsea Nicole Cappoferri – NMU Success Award.

– Erik Keith Carlson – Dr. James Tobin Bell Babies Scholarship.

NMU Success Award.

– Zachary Wayne Carlson – Katherine Thurner Memorial Scholarship, Ardes and George Williamson Memorial Scholarship, NHS Student Council Scholarship, University of Michigan M-PACT Scholarship, Greater Ishpeming Pioneer Kiwanis Key Club Scholarships, Negaunee Lions Club “We Serve” Award.

– Korie Elizabeth Champion – NMU Success Award.

– Clara Thomas Churchill – Marquette County 4H Senior Scholarship, Marcella Houseman Memorial Scholarship, NMU Honors Award.

– Jamie Theodore Collins – George Collins Memorial Scholarship, NMU Success Award.

– Jason Christian Cook – NMU Success Award.

– Alexander Leonard Coonen – Negaunee Area Community Fund: Dr. James Lehto Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Elliott Family Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Sydney Northey Music Scholarship, NMU Excellence Award, NMU Kaye Scholarship.

– Jane Elizabeth Davis – Negaunee Public Schools Valedictorian Scholarship, Renee Thomas Memorial Scholarship, Michigan Education Association Scholarship, Negaunee Lions Club “We Serve” Award, NMU Excellence Award, NMU Kaye Scholarship.

– Taylor Nicole DeWitt – Cliffs Natural Resources Scholarship, North Jackson Company Scholarship, Negaunee Irontown Association Community Service Scholarship, McNabb Family Scholarship, Negaunee Township Fire Department Scholarship, MTU Presidential Scholarship of Excellence.

– Alexander Paul Dobbs – Negaunee Elks Youth Leadership Scholarship, Cliffs Natural Resources and Associated Companies Scholarship, MTU Presidential Scholarship of Distinction, MTU Alumni Legacy Award.

– Kelsey Armida Erva – Negaunee Area Community Fund: Negaunee Public Schools Citizenship Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Dr. E. William and Dorothy A. Sivula Scholarship, Cliffs Natural Resources and Associated Companies Scholarship, NMU Excellence Award.

– LieslCorinne Flannery – Negaunee Booster Club Scholarship, Negaunee Education Association Scholarship, Marquette County Paisano Club Scholarship, McNabb Family Scholarship, MTU Presidential Scholarship of Distinction, MTU Student Award.

– Keenan Stephan Gantz – Matthew Worthington Memorial Scholarship, United Steelworkers Local 4950 Scholarship, NMU Honors Award.

– Abbey Elizabeth Goodreau – Range Bank Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Negaunee Public Schools Citizenship Scholarship, Margaret K. Bartle Scholarship, University of Michigan M-PACT Scholarship, University of Michigan LSA Scholarship.

– Laura Marie Gooseberry – River Valley Bank Scholarship, Teal Lake Masonic Lodge Scholarship, Ferris State University Ferris Crimson Scholarship, Ferris State University Residential Life Scholarship.

– Trevor Michael Hanson – NMU Success Award.

– Joni Faye Heino – Frank Matthews Memorial Scholarship, Negaunee Irontown Association Community Service Scholarship.

– Whitney Ann Hilde – NMU Success Award.

– LukeMark Hill – Negaunee Area Community Fund: Negaunee Public Schools Citizenship Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Dr. E. William & Dorothy A. Sivula Scholarship, Ferris State University Provost’s Scholarship, Ferris State University Dean’s Scholarship, Ferris State University Honors Residential Life Scholarship.

– Tyler Joseph Theodore Jandron – University of Wisconsin-Parkside Athletic Scholarship.

– Jayda Ruth Johnson – Lakeland College Presidential Scholarship.

– Jessa Marie Johnson – Honor Credit Union Scholarship, Cliffs Natural Resources and Associated Companies Scholarship.

– Mackenzie Jeanne Johnson-Duquette – NHS Alumni Association Scholarship,

Philip & Bertha Levine Scholarship, NMU Excellence Award.

– Storm Jeffrey Juntti – Negaunee Area Community Fund: Dr. James Lehto Scholarship, Negaunee Elks Youth Leadership Scholarship, Cliffs Natural Resources and Associated Companies Scholarship, NMU Success Award.

– Abbi Michelle Kill – Negaunee Area Community Fund: Negaunee Public Schools Citizenship Scholarship, The Dominic and Alice Ghiardi Scholarship, NMU Honors Award.

– Kolton Casimir Klein – Randy Kivisto Memorial Scholarship.

– Wyleen Marie Kniola – NMU Excellence Award.

– Tyler Lee LaJoie – Lions Single District 10 Scholarship, NMU Athletic Football Scholarship.

– Katelyn Lorraine Lambert – Ishpeming Rotary Scholarship, Donald Paquette Class of 1948 Scholarship, Lake Superior State University Board of Trustees Distinguished Scholarship, Lake Superior State University H. Thayer Fletcher Scholarship.

– Kenneth William Larson – Randy Kivisto Memorial Scholarship, Ray Sischo Memorial Scholarship.

– Douglas Patrick Lindblom Negaunee Booster Club Scholarship, Barbara Lehtonen Family Scholarship, NHS Staff Denim Day Scholarship, NMU Success Award.

– Eric James Lori Negaunee Area Community Fund: Levine Family Scholarship, Finlandia University Board of Trustees Scholarship.

– Rebekah Jeanne Mackey – Negaunee Area Community Fund: Dr. James Lehto Scholarship, Hilma Pynnonen Van Eerden Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Saima Kuivila Teacher Educator Scholarship, NMU Honors Award.

– Sean Alan Mackey – NHS Band Backers Scholarship, Negaunee Elks Youth Music Scholarship, NMU Success Award.

– Zackery Ray Maki – Negaunee Area Community Fund: Raymond Pajula Scholarship, The Nancy J. Skewis Memorial Scholarship, Rachael Beacco Memorial Scholarship.

– Ian Robert Mayotte – Negaunee Booster Club Scholarship

NMU Honors Award.

– Kevin Joseph O’Keefe – Coach King Athletic Memorial Scholarship, Negaunee Booster Club Scholarship, Dillon Francis Menard Legacy Fund Scholarship.

– Sadie Renae Oxenford – NMU Honors Award,

– Miranda Jade Pascoe – NMU Success Award, Vietnam Veterans of America Chapter 380 Scholarship.

– Richard Jon Paulson Jr. – NMU Success Award.

– Richard James Peterson – Negaunee Area Community Fund: Dr. James Lehto Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Elliott Family Scholarship

NIT Community Service Scholarship.

– Hunter M. Prisk – Method Family I Scholarship, United Steelworkers Local 4950 Scholarship, Grand Valley State University Laker Scholarship.

– Zane David Radloff – St. Paul Parish Scholarship, Fred H. Benzie Memorial Scholarship, NMU Athletic Football Scholarship, NMU Honors Award.

– Rachel Marie Raeck – NIT/Norman “Boosta” Stanaway Memorial Scholar,

NMU Success Award.

– Kirsti Ellen Rajala – Negaunee Area Community Fund: Henrietta Nardi Scholarship, NMU Success Award.

– David Martino Renaldi – NHS Student Council Scholarship, Neely Family Scholarship, MTU Presidential Scholarship of Excellence, MTU Alumni Legacy Award, MTU Impact Scholarship.

– Nicole Anne Richer – NMU Albert L. Quaal Scholarship,

NMU Success Award.

– Eric James Rigling – MTU Presidential Scholarship of Achievement, MTU Student Award.

– Taylor Paige Ring – In Memory of Saima Kuivila Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Saima Kuivila Salutatorian Scholarship, Wisconsin Public Service Foundation Scholarship, National Honor Society Scholarship, Teal Lake Masonic Lodge Scholarship, NMU Waldo Scholarship, NMU Excellence Award.

– Aubri Cheryl Romback – Neely Family Scholarship, Mitchell United Methodist Church: Lynn Norell Scholarship, NMU Honors Award.

– Brody Arthur Rosten Negaunee Booster Club Scholarship, TruNorth Federal Credit Union Scholarship, Peer Coach Scholarship, St. Christopher’s Parish: Fr. Brown Memorial Scholarship, Negaunee Eagles Auxiliary Post No. 1944 Scholarship, Central Michigan University Academic Prestige Award.

– Hailee Marie Saari – NMU Success Award.

– Tyler Scott Schroderus – NMU Success Award.

– Kali Marie Schwenke – Randy Kivisto Memorial Scholarship, Negaunee Area Community Fund: Oddfellows Scholarship.

– Kylee Ann Taavola – Peninsula Medical Scholarship, Negaunee Booster Club Scholarship, Negaunee Lions Club “We Serve” Award, Ferris State University Founder’s Scholarship, Negaunee Education Association Scholarship.

– Tyler Joseph Thomas – City of Negaunee Electric Department/Wisconsin Public Power Inc. Scholarship, Negaunee City Fire Department Scholarship, Peer Coach Scholarship, Negaunee Irontown Association Community Service Scholarship, Just Believe Scholarship In Memory Of Jodi Ball, St. Norbert College John F. Kennedy Scholarship.

– April Anne Walimaa – Method Family II Scholarship, NMU Success Award.

– Amanda Lee Washnock Marcella Houseman Memorial Scholarship, Negaunee Zonta Club Scholarship.

– Cody James Wetton Terry Talo/Mike Trewhella Scholarship.